آموزش نحوه تست سیم پیچ کمپرسور

 

كمپرسور به ماشيني اطلاق مي شود كه از آن براي افزايش فشار سيالات تراكم پذير (گازها و بخارات) استفاده مي شود. كمپرسور در رفاه زندگي بشري و گسترش صنايع از آن چنان اهميتي برخوردار بوده به نحوي كه امروزه اصطلاحا آن را اسب باركش صنايع مي نامند. و در کولرهای گازی نقش قلب یک کولر گازی را دارد.

 

عیب یابی و تعویض کمپرسورهای معیوب در سیستمهای تبرید به نسبت ساده و روان است.با وجود آنکه پیدا کردن علت اینکه چرا کمپرسور اصلی از کار افتاده است کار چندان ساده ای نیست،ولی دست یابی به پاسخ این سؤال از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

چرا که تعویض یک کمپرسور معیوب بدون پیدا کردن علت خرابی می تواند منجر به خرابی کمپرسور بعدی نیز بشود

 

علاوه بر آن تعویض مکرر کمپرسورهای معیوب هم برای سرویس کار و هم برای مشتری چندان اقتصادی و خوشایند نیست و می تواند باعث تخریب وجهه حرفه ای سرویسکار نزد مشتری نیز شود.

 

عمدتا با یکبار بازدید از کمپرسور معیوب به سختی می توان به علت خرابی آن پی برد.بنابراین تکنیسین مربوطه بایستی پس از تعویض کمپرسور معیوب ، وقت زیادی را صرف پیدا کردن علت خرابی کمپرسور اولیه نماید.

نکات لازم هنگام بررسی کمپرسور

 

به طور معمول در مرحله بررسی دقیق کمپرسور معیوب، تکنیسین قادر خواهد بود تا علت خرابی را تشخیص دهد.نکاتی که بایستی در این زمینه مورد توجه هر تکنیسینی قرار گیرد عبارتند از :

 

فشار مکش و دهش در هنگام کارکرد سیستم

مقدار فوق گرما در ورودی کمپرسور

دمای گاز برگشتی

دمای گاز دهش

شدت جریان مورد نیاز کمپرسور

برخی از دلایل متداول خرابی کمپرسورها

 

پس از مقایسه مقادیر اندازه گیری شده توسط تکنیسین با مشخصات ارائه شده توسط سازنده ، علت خرابی کمپرسور به سادگی قابل تشخیص خواهد بود

 

 

.برخی از دلایل متداول خرابی کمپرسورها عبارتند از:

 

۱- بازگشت مایع به کمپرسور

۲- دمای بالای گاز برگشت

۳- دمای دهش بالا

۴- اعمال ولتاژ نامناسب

 

یکی از روشهای کارآمدی که می تواند برای عیب یابی کمپرسورها مورد استفاده قرار گیرد باز کردن قطعات کمپرسورو بررسی انها می باشد.این اقدام می تواند کمک شایانی به تشخیص علت خرابی کمپرسور نماید.

 

پس ابتدا با روش هایی که در اینجا ذکر می شود مطمئن شوید که کمپرسور خراب است چون ممکن است خرابی کولر گازی از قطعات دیگری باشد و تعویض کمپرسور هزینه ی زیادی را برای مشتری به همراه داشته باشد.سپس به دنبال علت خرابی و سپس تعمیر کمپرسور کولر گازی می باشد.