بر طرف کردن صدای کولر گازی به چه صورت است؟

     

صدای ناهنجار کولر گازی

      

حتما شما هم مخصوصا در فصل تابستان از صدای گوشخراش کولر گازی خود آزرده می شوید و به دنبال راهی جهت  برطرف نمودن این صداها می باشید ما در ادامه مطلب میخواهیم شیوه برطرف نمودن صدای کولر گازی را شرح دهیم.

در فصل تابستان یکی از سیستم های سرمایشی پرطرفداری که میتواند فضای اطراف را به صورت کاملا یکنواخت خنک نموده و راحتی اشخاص را به دنبال داشته باشد، کولر گازی می باشد. کولر گازی بدون این که همانند کولر آبی رطوبتی را وارد محیط نماید به خنک کردن ساختمان می پردازد و از بروز بیماری ها و مشکلاتی همانند بدن درد که بر اثر باد همراه با رطوبت ایجاد میگردد جلوگیری می نماید. ااضافه بر آن کولرهای آبی ریزگردها و عوامل بیماری زای گوناگونی را از راه کانال ها داخل ساختمان کرده که منجر به بیماری می گردند. به دلیل این که کولرهای گازی معایبی که در کولرهای آبی وجود دارد را نداشته و همینطور از ظاهر زیبایی نیز برخوردارند استفاده از آن ها گسترش بسیاری در همه ی مناطق جهان یافته است.

     

   

علت صدای کولر گازی

     

گاهی احتمال دارد صداهای گوناگونی از کولر گازی شما به گوش برسد که این صداها متنوع بوده و احتمال دارد با هم تفاوت داشته باشند. به عنوان نمونه گاهی صدای کولر گازی به صورت جیر جیر می باشد و همینطور همانند سوت زدن می باشد. جهت برطرف نمودن صدای کولر گازی در آغاز باید دلیل آن را شناسایی کرده و پس از آن اقدام به رفع آن با استفاده از شیوه های گوناگون نماییم.

همانگونه که حتما اطلاع دارید کولرهای گازی از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی ساخته شده اند که وجود ایراد در قطعات هر یک از این بخش ها قادر است سبب بروز صداهای مختلف در دستگاه گردد.

       

     

وجود مشکل در کندانسور یا یونیت خارجی

    

یونیت خارجی که در حقیقت کندانسور دستگاه می باشد در فضایی بیرون از ساختمان نصب شده و با لوله کشی به سمت یونیت داخلی به خنک سازی فضا می پردازد. نصب یونیت خارجی باید با دقت زیادی انجام گردد و در محلی که در معرض نور مستقیم خورشید نباشد بر روی سطحی صاف و هموار نصب می گردد.

یکی از علت هایی که قادر است منجر به صدای بالا در کولر گازی گردد عدم نصب درست یونیت خارجی و تراز نبودن آن می باشد. گاهی نیز احتمال دارد در زمان نصب، تراز بودن کولر گازی به درستی رعایت گردد ولی بعد از مدتی کار کردن، کندانسور جا به جا شده و تراز آن از میان برود. در این گونه مواقع احتیاج است تا محل کندانسور را سنجیده  و چنانچه که مشکلی در تراز بودن آن وجود دارد این مشکل برطرف گردد. در خیلی از مواقع بعد از این که یونیت خارجی تراز گردید صدای زیادی که از کولر گازی شنیده میشد برطرف می گردد.

اضافه بر آن به علت این که کندانسور خارجی کولر گازی در محیط بیرونی ساختمان قرار دارد احتمال دارد جانوران گوناگونی همانند خفاش، پرندگان گوناگون ، موش و غیره وارد دستگاه شده و گیر بیفتند. در این نوع موارد نیز امکان به وجود آمدن سر و صدا در زمان روشن کردن کولر گازی وجود دارد.

در زمانی که یونیت خارجی یا کندانسور کولر گازی نصب می گردد از پیچ و مهره های گوناگونی استفاده می شود که ممکن این پیچ و مهره ها به مرور زمان و در اثر عواملی مانند باد و باران شل شده و سر و صدای بالایی را در کولر گازی ایجاد نمایند.

در پنل خارجی یک فن وجود دارد که ممکن است بلبرینگ های آن دچار مشکل شده و صداهای بلندی را در کولر گازی به وجود آورد. علاوه بر آن پره های فن نیز ممکن است شکسته باشند که باز هم می تواند منجر به صدا دادن دستگاه گردد که در این صورت باید اقدام به تعویض پره های فن نمود.

یک موتور فن دو شفتی در پنل بیرونی کولر گازی وجود دارد که این موتورها دارای یک سری یاتاقان می باشند. چنانچه که روغن کاری یاتاقان ها بیرون بیاید و احتیاج به روغن کاری داشته باشند کولر گازی آغاز به صدا دادن می کند.

در آخر امکان فرسوده شدن کمپرسور کولر گازی نیز وجود دارد و چنانچه که سال های زیادی از کار کردن کولر گازی گذشته باشد احتمال دارد صداهایی را تولید نماید که این صداها ناشی از بالا رفتن عمر کمپرسور می باشد.

       

       

وجود مشکلات گوناگون در یونیت داخلی کولر گازی

       

اضافه بر یونیت خارجی، کولر گازی از بخشی دیگر تشکیل شده که در درون ساختمان قرار گرفته و ظاهر دستگاه را تشکیل می دهد. این بخش پنل داخلی نام دارد و خود از بخش های گوناگونی تشکیل شده است. در خیلی از مواقع احتمال دارد علت صدا دادن کولر گازی در زمان روشن بودن، وجود مشکل یا خرابی یکی از قطعات یونیت داخلی باشد که احتیاج است به دست تعمیرکار بررسی گردد. در ادامه به مشکلاتی که در یونیت داخلی کولر گازی احتمال دارد سبب ایجاد سر و صدا نمایند اشاره می گردد:

اضافه بر مشکلات بیان شده، وجود سر و صدا در کولر گازی می تواند به علت های دیگری مانند داغ شدن زیاد کمپرسور در زمان هایی که دستگاه به صورت دائم در حال کار کردن می باشد، قطع شدن در زمانی که کولر گازی روشن است، نشتی روغن در اطراف کمپرسور و یا لرزیدن کمپرسور در هنگامی که کار می کند نیز باشد که باید برای برطرف نمودن آنها در اسرع وقت اقدام نمود.

البته هر یک از دلیل هایی که برای وجود سر و صدا در کولر گازی گفته شد باید تک تک به دست تعمیرکار حرفه ای کولر گازی بررسی شده و بعد از عیب یابی دقیق دستگاه، اقدام به رفع مشکل مربوطه نمود.

        

        

رفع مشکل صدا دادن کولر گازی

         

     

چنانچه که کولر گازی شما آغاز به صدا دادن کرده و این سر و صدا در زمان روشن بودن دستگاه ادامه دار بوده و قطع نمی گردد احتیاج است تا در آغاز به دنبال دلیل آن باسید. برای این کار باید به نوع صدا توجه کرده و آن را مورد بررسی قرار دهید. به عنوان نمونه وجود صدای جیر جیر در کولر گازی به دلیل خراب بودن بلبرینگ های بلوور موجود در پنل داخلی دستگاه می باشد که این ایراد با روغن کاری بلبرینگ ها قابل حل شدن می باشد. صدای تیک تیک نیز می تواند علتی برای سوختن بلوور باشد که باید به دست تعمیرکار با یک قطعه جدید جایگزین گردد.

        

صدای هو هو مانند دستگاه می تواند به دلیل تاب برداشتن شفت بلوور باشد که در این صورت موتور دستگاه باید به کلی توسط تعمیرکار تعویض گردد.

در صورت آلودگی بلوور و وجود سر و صدا به خاطر آن، باید این قطعه به درستی تمیز شده و با این کار مشکل سر و صدا رفع می گردد.

  

پنل داخلی و خارجی به صورت کامل و دقیق باید مورد بررسی قرار گفته و چنانچه که مشکل از شل بودن پیچ ها یا قرار نگرفتن قاب جلویی دستگاه باشد آن ها را به دست پیچ گوشتی محکم نموده و قاب را نیز به درستی در جای خود نصب نمود. پنل خارجی نیز باید در صورت وجود سر و صدا در کولر گازی بررسی شده و از عدم وجود جانوران و پرندگان گوناگون در یونیت خارجی اطمینان حاصل کرد. همچنین محل نصب آن و پایه های یونیت خارجی و پیچ و مهره های آن نیز به دقت مورد بررسی قرار گرفته و در صورت شل بودن به دقت آنها را محکم نمود.

اتصالات داخلی کولر گازی نیز باید مورد سنجیدن قرار گرفته و در صورت شل بودن هر یک، این اتصالات به صورت صحیح محکم گردند به این دلیل که وجود مشکل در اتصالات نیز می تواند سبب شل شدن قطعات و یا قطع لحیم کاری آن ها گردد و به سر و صدای کولر گازی منجر شود.

        

        

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب فروشگاه مرکزی اجنرال تماس گرفته و اطلاعات کاملی به دست آورید(شماره شرکت :02134109)

           

       

دیگر مقالات

           

     

آشنایی با کمپرسور پیستونی و مزایا و معایب آن

            

کولر گازی اجنرال 24000 برای چه مساحتی مناسب است؟

       

استاندارد های کولر گازی چیست؟