تفاوت گاز R410 و R22 در کولر گازی چیست؟ 

      تفاوت گاز R410 و R22 چیست

          

یکی از معمول ترین مباحث در تهویه مطبوع و صنعت سرمایش و گرمایش تفاوت میان  دو  گازمبرد R22 و R410A بوده است. در ادامه مطلب به بیان تفاوت این دو می‌پردازیم:                                                                                                          

گاز R22 از سال 2015 دیگر تولید و ساخته نمیگردد. گاز R22 یک هیدرو کلوروفلوئورو متان است که به جو زمین آسیب و خسارت وارد مینماید.

گاز R410A اخیرا مجوز استفاده در سیستم‌های خانگی را گرفته است. (که هیچ خطری برای لایه اوزون ندارد .HFC این گاز یک هیدرو فلوئوروکربن) کار می‌کنند خیلی قابل اعتمادتر و کارآمدتر هستند.

               

از آن‌جا که جذب R410A مدل‌های تازه ای طراحی شده سیستم‌های مطبوع که با گاز است لذا کمپرسور سیستم کولر گازی شما خنک‌تر کار خواهد کرد و همینطور این امر R22 بیش‌تر از R410 و انتشار گرما توسط ریسک سوختن کمپرسور را در دماهای زیاد که زیاد کار خواهد کرد پایین‌تر می‌آورد.                                                                                                        
             

        
گاز R410a دارای نقطه‌جوش منفی 51.4 درجه است که در مقایسه با مبرد R22 که دارای نقطه‌جوش منفی 40.8 درجه است بسیار راندمان بیشتری داشته و سازگار با ODP نیز می‌باشد که دارای ظرفیت سرما سازی خیلی خوبی بوده و برای مبدل‌های حرارتی کوچک همانند کولر گازی بسیار عالی ست.

           

درسال های قبل تقریبا در ساخت و تولید همه یکولر گازی ها از مبرد R22 استفاده می‌شد. R22 در قیاس با R410 از تراکم پذیری بالاتری برخوردار است و بنابراین کیفیت سرمایش مطلوب‌تری ایجاد می‌کند. ولی مشکل آن آسیب رساندن به محیط زیست است. متاسفانه گازهای R22 با شکستن مولکول‌های O3 باعث نازک شدن لایه ازن می‌شوند. به همین علت تولید آن از سال 2015 متوقف شده است. R410 با بر طرف کردناین ایراد جایگزین R22 شد. حسن دیگر استفاده از R410 آن است که کولرهای گازی دارای مبرد R410 در قیاس با R22 از کندانسور بزرگ‌تری بهره می‌برند، در آخر گاز برگشتی از اواپراتور فرصت زیادتری دارد تا گرمای خود را بهتر و بیش‌تر به اتمسفر منتقل کند و به این ترتیب در زمان ورود به کمپرسور منقبض‌تر بوده و کمپرسور با نیروی کم‌تری اقدام به متراکم کردن R410 می‌کند. در آخر می‌توان اینطور نتیجه گرفت که کولرهای گازی دارای مبرد R410 در مقایسه با کولرهای گازی دارای مبرد R22، برق کم‌تری مصرف می‌کنند.

         

         

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با کارشناسان مجرب فروشگاه اینترنتی کولر گازی اجنرال تماس بگیرید.(شماره شرکت:02134109)

             

       

مقالات مشابه

       

چگونگی شستشوی پنل داخلی کولر گازی

            

اورلود کولر گازی چیست؟

           

ویژگی های انواع کولر گازی اجنرال 30000