علت خرابی مدام خازن کولر گازی چیست؟

خازن کولر گازی

یکی از مشکلات متداول کولر گازی سوختن و عدم کارکرد خازن کولر گازی می‌باشد، در بعضی اوقات معیوب و سوختن خازن کولر گازی مدام و پی در پی (خازن کولر گازی پیوسته خراب میگردد) رخ می‌دهد.


حال به علت های اصلی معیوب شدن خازن کولر گازی (خراب شدن خازن کولر گازی) می‌پردازیم، عمده دلیل های معیوب شدن خازن کولرگازی عبارتند از:

     

     

عمر(ساعت کارکرد):

              
همه ی خازن‌ها برای عمر معینی طراحی شده‌اند عوامل گوناگونی قادرند این عمر را کاهش و یا افزایش دهند. ولی زمانی که عمر خازن بیشتر میشود از درون عملکرد آن کاهش می­‌یابد و به مرور ظرفیت خازنی خود را از دست می­‌دهد.
      

     

دمای کار کرد کولر گازی:

         
تجاوز از محدوده دمایی که خازن جهت کارکرد در آن محدوده طراحی شده است طول عمر آن ‌را کم میکند. در حالت کلی، موتورهایی که در محیط­ های داغ کار می­‌کنند و یا در محیط­ های با تهویه پائین مورد استفاده قرار می­‌گیرند. طول عمر خازن به مقدار قابل توجهی کم میشود با بهبود خنک سازی موتور و خازن می­‌توان طول عمر خازن را بیشتر نمود.
     

   

جریان:

        
خرابی موتور سبب اضافه بار خازن می­‌شود. این مورد اکثرا کم رخ می­‌دهد. در صورتی که موتور به صورت جزئی و یا کلی در سیم پیچ‌ها دچار آسیب شود. یا موتور متحمل اضافه بار گردد جریان بیشتر شده که این هم در جای خود بر عمر خازن بیشتر میگردد.
       

        

ولتاژ ورودی به کولرگازی:

   
این عامل به تنهایی در کم کردن طول عمر خازن اثر دارد. ولتاژ روی خازن پیوسته کار نباید از ولتاژ نامی درج شده بر روی آن تجاوز کند. به صورت کلی کاهش ولتاژ سبب افزایش شدت جریان (آمپر) می‌شود و طبیعتا افزایش شدت جریان آمپر کولر گازی سبب افزایش دما می‌شود. برای نمونه چنانچه که اجازه دهیم خازنی با مقدار نامی 440V در 450V کار کند احتمال دارد عمر خازن تا 20 درصد کاهش یابد. در 460V عمر خازن 50% و در 470V ولت 75% طول عمر خازن کم میگردد و به همین منوال ادامه پیدا می‌کند. با کار کردن خازن در ولتاژی کم‌تر از ولتاژ نامی آن می­‌توان طول عمر خازن را بیشتر کرد.

      

      

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با فروشگاه کولر گازی اجنرال تماس بگیرید(شماره شرکت:02134109)

           

 مقالات مشابه

          

تبرید به چه معناست؟

           

سیستم‌های HVAC و یکپارچه سازی چیست؟

     

تفاوت کولر گازی معمولی و اینورتر در چیست؟