سیستم‌های HVAC و یکپارچه سازی چیست؟

                                    "فروشگاه کولر گازی اجنرال"

سیستم hvac

    

   

عبارت HVAC مخفف کلمه های (Heating, Ventilating, and Air-Conditioning) بوده و معادل فارسی آن گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع است. HVAC به مجموعه تکنولوژی ‌‌های مرتبط با «گرمایش، تهویه و تهویه‌ مطبوع» اطلاق می‌شود که در برگیرنده فناوری‌های مربوط به ایجاد آسایش از راه تهویه و ایجاد شرایط دمایی مطبوع برای محیط ‌های داخلی ساختمان است.

پایه و اساس صنعت گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع به دست اختراعات و اکتشافات اشخاصی همانند نیکولای لواو، مایکل فارادی، ویلیس کریر، اودین روود، روبن ترین، جیمز ژول، ویلیام رانکین و نیکولا سعدی کارنو گذاشته شده است.

طراحی سیستم‌های HVAC یکی از زیر گروه‌های اصلی مهندسی مکانیک و بر اساس اصول ترمودینامیک، مکانیک شاره‌ها و انتقال گرما شکل گرفته است. گاهی بحث مربوط به سردسازی (Refrigeration) نیز به آن اضافه می‌شود و نام آن بصورت HVACR  یا HVAC&R بیان می‌شود حتی در بعضی موارد بحث تهویه (Ventilating) از آن حذف شده و به صورت HACR  نیز به‌کار می‌رود.

HVAC نقش مهمی در طراحی ساختمان‌های اداری و صنعتی متوسط تا بزرگ همانند آسمان‌خراش‌ها و محیط ‌های دریایی مانند آکواریوم‌ها که ایمنی و سلامت محیطی تابع تغییرات رطوبتی و دما است، دارد.

سیستم‌های HVAC به سه شاخه گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع اشاره دارد. یک شاخه چهارم، کنترل، بر همه ی زمینه‌های HVAC سایه افکنده است. در‌ حقیقت کنترل برای تعیین نحوه عملکرد سیستم‌های HVAC به منظور دستیابی به اهداف طراحی مانند راحتی، ایمنی و کاهش هزینه بهره برداری استفاده می‌شود.
     

      

گرمایش


گرمایش به فرآیند بیشتر شدن دمای هوای داخل یک فضا (به عنوان مثال رادیاتورها یا شوفاژ منازل و اماکن)، یا تابش مستقیم اشعه گرمایی به ساکنین (به عنوان مثال تابش اشعه توسط کف / سقف / دیوار و یا پنل‌های تابشی گرمایشی) اتلاق می‌گردد.

    

     

تهویه


تهویه فرآیندی به منظور حفظ تناسب گازهای موجود در هوایی که تنفس می‌کنیم (به عنوان نمونه زیادتر از حد نبودن گاز دی اکسید کربن) است. تهویه برای زدودن بو، دود، گرما، گرد وغبار و باکتری‌ها به دست تعویض و جابه‌جایی هوای یک محیط است. تهویه شامل تبادل هوا میان داخل و خارج ساختمان و به وجود آوردن گردش هوا در آن و همینطور یکی از عامل های مهم در حفظ کیفیت هوای درون ساختمان است. هوای تمیز به سالم ماندن ساکنین و محصولات کمک می‌کند. تهویه در ساختمان‌ها به دو صورت مکانیکی و طبیعی صورت می‌گیرد.
        

     

تهویه مطبوع


تهویه مطبوع به خنک کننده محسوس و نهان هوا اشاره دارد. خنک کننده محسوس کنترل دمای هوا را برعهده می‌گیرد، چنانچه که خنک کننده نهان کنترل رطوبت را شامل می‌شود. خنک سازی هوای اتاق به دست انتقال گرما میان فضاها، برای نمونه به وسیله سیستم پمپاژ حرارتی حلقه آب، یا توسط بیرون کردن هوای گرم به خارج ، برای نمونه تجهیزات خنک سازی بوسیله هوا یا آب، صورت می‌گیرد.

همینطور با بهره بردن از تبادل حرارت مرکزی زمین، می توان گرما را به زمین منتقل کرد. هوای خنک چنانچه که زیادتر از حد مرطوب باشد، مناسب نیست. رطوبت هوا در اثر برخورد با سطحی سرد (به عنوان نمونه کویل خنک کننده) متراکم شده و یا بوسیله جذب، رطوبت گیر، رطوبت هوا کاهش می‌یابد. در هوای خشک، رطوبت هوا کم بوده و رطوبت باید افزایش یابد. در این شرایط باید از سیستم‌های خنک کننده تابشی و تجهیزات خنک کننده تلفیقی مناسب استفاده شود.
      

     

کنترل


از کنترل به هدف به وجود آمدن اطمینان از عملکرد درست سیستم، راحتی مصرف کنندگان و استفاده درست از منابع انرژی در یک سیستم کنترل HVAC بهره گرفته می‌شود.

     

     

یکپارچه سازی

     

    
در سال 1999 تورپین (Turpin)  قابلیت همکاری یا یکپارچگی را بدین صورت تعریف کرد:
قابلیت سیستم‌های شامل تجهیزات و اجزا از سازندگان مختلف در اشتراک گذاری داده‌ها و اطلاعات برای تحقق هدفی مشترک

قابلیت همکاری شرطی اساسی برای یکپارچه سازی سیستم‌ها محسوب می‌شود. جهت یکپارچه سازی سیستم‌های HVAC با سازندگان گوناگون (برای نمونه یکپارچه سازی سیستم‌های HVAC با سیستم‌های روشنایی، ایمنی، آسانسور، اتفاع حریق و سیستم‌های الکتریکی در یک ساختمان) استراتژی قابلیت همکاری مطرح می‌شود.

    
فواید یکپارچه سازی سیستم از نظر Robertson و Moult (1999) در زیر آورده شده است:


1- کم کردن هزینه نصب سیستم اتوماسیون ساختمان
2- افزایش تنظیم انرژی
3- قابلیت افزودن سیستم اتوماسیون ساختمان
4- وجود تنها یک رابط کاربری

یکی از اهداف صنعت HVAC قابلیت همکاری و یکپارچه سازی سیستم‌های موجود است. هرچه تعداد سیستم‌هایی که هدف همکاری با هم یکپارچه‌سازی می‌شوند بیش‌تر باشد، فرآیند یکپارچه سازی پیچیده‌‌تر و گران‌تر می‌شود.
     

    

فواید


سیستم‌های HVAC به کار رفته در ساختمان‌های تجاری ایالات متحده نزدیک به 40% سبب کم کردن مصرف انرژی شده‌اند. بدین ترتیب، در صورتی هر کسب و کار یا سازمان دولتی به قابلیت ذخیره بالای انرژی توسط بهبود کنترل و کارایی سیستم HVAC پی ببرد، برای آن سازمان بسیار مقرون به صرفه است.

بمنظور یکپارچه سازی اگر در یک ساختمان از پنجره با جداره و طراحی مناسب استفاده شود، نه تنها سبب کاهش اتلاف انرژی می‌شود، همینطور به کاهش سایز و هزینه در سیستم‌های HVAC نیز کمک می‌کند.

یک جزء اغلب نادیده گرفته شده در پوشش ساختمانی ارتباط مستقیم سقف و تجهیزات سیستم HVAC بزرگی است، که بیشتر بر روی سقف نصب می‌شوند. فرآیند یکپارچه سازی سبب در نظر گرفتن ملاحظات اولیه مربوط به بارگذاری باد، ارتعاش، انفجار و لرزه مربوط به تجهیزات سیستم HVAC که بر روی پشت بام قرار دارند، می‌شود.

    

    

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با فروشگاه کولر گازی اجنرال تماس بگیرید.(شماره شرکت:02134109)

    

      

مقالات مشابه

          

          

تست صدا (hammering) کمپرسور چگونه است؟

        

دیفراست کولر گازی چیست؟

     

تبرید به چه معناست؟