تبرید به چه معناست؟ - فروشگاه کولر گازی اجنرال

تبرید

ما در فروشگاه کولر گازی اجنرال  با ارائه این مقاله تلاش بر این داریم که به تمام سوال هایی از جمله تبرید چیست؟ تبرید به چه معناست ؟ تبرید یعنی چه و... پاسخ دهیم.

تبرید یا سردسازی عبارت است از: «به وجود آوردن شرایط مناسب جهت کاهش دمای یک مکان (یا یک ماده) نسبت به محیط آن» به بیان دیگر تبرید «انتقال گرما از یک محیط با دمای پائین به یک محیط با دمای بالاتر است.»

سردسازی را می‌توان از چند دیدگاه دسته بندی نمود.

یک طبقه بندی شیوه ‌های اساسی سردسازی به شکل زیر است:
1. سردسازی مدار باز
2. سردسازی مدار بسته
3. سردسازی به شیوه های ویژه
    

    

      


سردسازی مدار باز

هنگامی که یک تکه یخ را در درون یک لیوان قرار می‌دهید تا آب خنک شود.
با این شیوه دمای آب از راه تماس مستقیم سردتر گردیده است. همینطور چنانچه یک تکه یخ را برابر یک پنکه قرار دهید و وزش پنکه را به سوی خود قرار دهید حس می کنید که قالب یخ کمک به خنک‌تر شدن بیش‌تر هوا می‌کند. انتقال غیر مستقیم گرما به دست جسم سوم یعنی هوایی که میان ماده سرد (یخ) و جسمی که می‌خواهند خنک شود (شما) صورت می‌گیرد. کولر آبی از همین شیوه پیروی می‌کند.

    

     

سردسازی مدار بستهدر این شیوه گرما را از یک محیط با دمای پائین به یک محیط با دمای بالا انتقال می‌دهیم در این شیوه احتیاج به کار خارجی داریم.
همان گونه که می‌دانیم گرما از یک محیط با دمای بیشتر به یک محیط با دمای پایین‌تر به خودی خود انتقال می‌یابد و احتیاج به کار نیاز به کار داریم اما چنانچه بخواهیم عکس این کار را انجام دهیم حتما احتیاج به کار داریم. (قانون دوم ترمودینامیک)

دمای بالا و پایین را می‌توان به بالا و پایین یک تپه تشبیه نمود که آب از بالای تپه به پایین به خودی خود سرازیر می‌شود و حتی قادر است یک توربین را بچرخاند اما برای انتقال آب از پایین به بالا احتیاج به کار داریم.
پرکاربردترین سردسازی با این شیوه سیستم تراکمی و سیستم جذبی می‌باشد. این شیوه خود به دو دسته کلی مدار بخار و مدار گاز تقسیم می شود.
     

    

     
سردسازی با مدار بسته بخار

     

این شیوه نیز خود به دو دسته سیستم تبرید تراکمی و سیستم تبرید جذبی دسته بندی می‌شود.

   

     

سیستم تبرید تراکمی

   
در این سیستم مقداری گرما در اواپراتور جذب و مقدار زیادتری گرما در کندانسر خارج می‌گردد.

      

     

سیستم تبرید جذبی

     
در اوایل قرن بیستم سیستم تبرید جذبی آب   ــ آمونیاک خیلی محبوب بود اما  با توسعه  سیستم جذبی با سیستم تراکمی کاربرد آن کم شد اما مجددا استفاده آب ــ   لیتیوم برماید به علت بهره بردن از گرمای اضافی در محیط های صنعتی و همینطور در جایی که گاز زیادتر از برق در دسترس است مورد استفاده قرار می‌گیرد.
        

         

سردسازی با مدار بسته گاز

          

هنگامیکه ما از یک گاز به عنوان سیال در سیکل تبرید استفاده می‌کنیم اما گاز تبخیر و تقطیر نمی‌شود و به همان حالت می‌ماند آن سیکل را سیکل گاز می‌نامند. پرکاربردترین گاز در این سیکل هوا می‌باشد.

       

        

سردسازی به شیوه های ویژه

        

شیوه ‌هایی دیگر نیز جهت سردسازی وجود دارند که بعضی از آن‌ها راندمان کمی داشته و بعضی نیز برای سیستم‌های دمای پائین به کار می‌روند. از معروف‌ترین این سیستم‌ها می‌توان سردسازی ترموالکتریک، سردسازی مغناطیسی، سردسازی نوری و سردسازی گرما ــ صوتی را نام برد.

          

      

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با فروشگاه کولر گازی اجنرال تماس بگیرید(02134109)

        

        

مقالات مشابه

         

کنترل دور موتور فن کولر گازی چگونه است؟

            

تست صدا (hammering) کمپرسور چگونه است؟

          

دیفراست کولر گازی چیست؟