کنترل دور موتور فن کولر گازی چگونه است؟ - فروشگاه کولر گازی اجنرال

      

  

در جهان امروز زیادتر از آن‌که محققین و مهندسین به اندیشه اختراع یا ثبت دستگاه جدیدی باشند به دنبال کنترل دقیق و موثر بر وسیله های به کار رفته در زندگی انسان‌ها هستند و یکی از وسیله هایی که حداقل در قرن گذشته تاثیر خیلی زیادی بر کیفیت و شیوه زندگی انسان‌ها داشته است موتورها هستند، امروزه کم‌تر وسیله بزرگی را قادرید بیابید که موتوری در آن به کار گرفته نشده باشد، از تجهیزات تاسیساتی شامل وسیله های سرمایشی و گرمایشی همانند کولر گازی گرفته تا خودروها و وسیله های زندگی همانند ماشین ظرفشویی،گاز و ... .
          

        

درایو اینورتر چیست؟

        

        

یک درایو فرکانس متغیر (VFD) که درایو با فرکانس قابل تنظیم، درایو اینورتر، درایو میکرو و درایو دور متغیر نیز شناخته می‌شود در حقیقت یک گونه درایو با سرعت قابل تنظیم است که با تغییر فرکانس و ولتاژ ورودی به موتورهای AC سرعت و گشتاور این موتورها را کنترل می‌کنند.

VFDs در قسمت های کاربردی گوناگون اعم از لوازم خانگی کوچک تا بزرگ‌ترین درایوهای آسیاب معدن و کمپرسورهای صنعتی استفاده می‌شود. با این حال، تنها حدود 25% از انرژی الکتریکی مورد استفاده در جهان از این تکنولوژی استفاده می‌کنند که با دقت به وضعیت انرژی‌های فسیلی در آینده مطمئنا احتیاج زیادتری برای بهره بردن از این تجهیزات احساس خواهد شد.

همینطور با زیاد کردن کاربرد موتورهای القایی در صنعت بحث کنترل این موتورها اهمیت مخصوصی پیدا کرده است. درایو VFD یک سیستم برای کنترل کردن سرعت یک موتور AC با کنترل کردن فرکانس تغذیه اعمال شده به موتور الکتریکی است.

VFD به نام‌های AFD یا VSD نیز خوانده می‌‌شود. همینطور به مدارهای اینورتری که دارای فرکانس و ولتاژ خروجی قابل تغییر باشند درایو الکتریکی گفته می‌شود.
      

       

سیستم VFD:

         

سیستم VFD اکثرا در موتورهای سه فاز مورد استفاده قرار می‌گیرد در صورتی که این تجهیزات در موتورهای تک فاز نیز قابل استفاده هستند. سیستم کنترل کننده فرکانس اکثرا به وسیله اپراتور فرمان گرفته و توان AC فرکانس با یک دامنه ثابت را به یک توان AC با فرکانس متغیر تبدیل می‌کند.

       
       

        
رابط اپراتور:

         

اپراتور به وسیله یک صفحه کلید و یک صفحه نمایش (LCD) بر کارکرد موتور کنترل دارد و به صورت کلی استارت و استاپ موتور الکتریکی، بر عکس کردن جهت چرخش موتور، سوئیچ کردن میان حالت دستی یا حالت اتوماتیک را می‌تواند کنترل کند.
         
        

        

          
در ادامه در فروشگاه کولر گازی اجنرال به پاسخ تعدادی سوال دقت مینماییم!:اینورتر چیست؟

  
اینورتر یا درایو AC به دستگاهی اطلاق میشود که به کمک آن می‌توان سرعت یک موتور AC سه فاز را کنترل کرد بدون آن که قدرت و گشتاور موتور کم شود. اینورترها در ظرفیت‌های گوناگون ساخته می‌شوند برای نمونه برای یک موتور با توان 20 اسب بخار باید از اینورتر 20 HP بهره برد.

         

        
            

انواع اینورتر از نظر ورودی کدامند؟

      

       
از نظر ورودی اینورترها به دو گروه تک فاز و سه فاز تقسیم می‌گردند. البته خروجی همه آن‌ها سه فاز است. برای اینورترها با توان بالای 3 اسب فقط از ورودی سه فاز استفاده می‌گردد.

        

       

انواع اینورترها از نظر کاربرد کدامند؟

        

        
از نظر کاربرد اینورترها به دسته‌های گوناگونی تقسیم میگردند برای راه اندازی پمپ‌ها، فن‌ها، جرثقیل،آسانسور، نوارهای نقاله، دستگاه‌های اکسترودر و ... از اینورتراستفاده می‌شود. برای پمپ و فن از اینورترهای با گشتاور متغیر و برای آسانسور و نوار نقاله و جرثقیل از اینورتر با گشتاور ثابت و برای اکسترودرها از اینورتر با فیدبک PG بهره برداری می‌کنند.

         

        

جهت خرید،تعمیر و نصب کولر گازی با فروشگاه کولر گازی اجنرال تماس بگیرید(شماره شرکت:02134109)

    

    

مقالات مشابه

         

         

آشنایی با دستگاه ایر واشر

             

بویلر چیست؟

             

علت پرتاب آب از پنل داخلی کولر گازی چیست؟