بویلر چیست؟ - فروشگاه کولر گازی اجنرال

بویلر

بویلر (یا همان دیگ) وسیله ای است که در آن سیال عامل (اکثرا آب) گرم شده و یا به نقطه‌ی جوش خود می‌رسد. بویلر یک مخزن تحت فشار است که سیال در آن به درجه حرارت مورد نظر رسیده و مورد بهره قرار می‌گیرد. بویلرها اکثرا جهت تولید بخار و آبگرم استفاده می‌شوند.

دسته بندی بویلرها:

     

      

در وبسایت فروشگاه کولر گازی اجنرال رایج‌ترین گونه دسته بندی بویلرها را معرفی میکنیم، معمول و رایج ترین آن ها بویلرهای فایر تیوب و بویلرهای واتر تیوب می‌باشد. بویلرها به صورت زیر به کلاس‌های گوناگونی تقسیم می‌شوند:

    

   

1. از نظر محل کاربرد:

      
تولید برق، حمل و نقل (لوکوموتیو)، گرمایش، پخت مواد، استریل کردن مواد و ...

         

       

2. از نظر فشار کاری:

        
فشار پائین تا متوسط، فشار بالا و فشارهای فوق بحرانی. مقادیر عددی مربوط به این دسته بندی با دقت به نوع بویلرها و خانواده آن‌ها متفاوت است.

         

          

3. با دقت به محل تولید شدن بخار (درون لوله های بویلر یا خارج از لوله ها):

   
به دو گروه Water Tube و Fire Tube تقسیم میگردند. در نوع  فایرتیوب، بخار در خارج لوله‌ها تشکیل می‌شود و گازهای داغ، درون لوله‌ها حرکت می‌کنند ولی در بویلرهای واترتیوب، بخار داخل لوله‌های بویلر تشکیل شده و گازهای داغ در بیرون از لوله‌ها حرکت می‌کنند. چنانچه که بویلر جهت تولید آبگرم باشد نیز به همین منوال عمل می‌شود.

        

       

4. از نظر نوع سیرکولاسیون سیال:

   
سیرکولاسیون طبیعی، یک طرفه‌ی اجباری و ترکیبی.
این گروه بندی بیش‌تر در مورد بویلرهای Water Tube کاربرد دارد. در صورت استفاده از سیرکولاسیون طبیعی هزینه‌ای برای سیرکولاسیون سیال داخل لوله‌های بویلر پرداخت نمی‌کنیم. از روش‌های ترکیبی جهت اطمینان از سیرکولاسیون درون لوله‌ها استفاده می‌شود. از شیوه یک طرفه‌ی اجباری هنگامی استفاده می‌شود که داخل بویلر درام قرار ندارد.

              
         
5. از نظر روش احتراق

          

       
6. از نظر نحوه‌ی ساخت:

       
بویلرها از این نظر به دو گروه ساخته شده در محل (Field Erected) و ساخته شده در کارخانه (Workshop Assembled) تقسیم میگردند. صنایع بزرگ و قسمت هایی همانند نیروگاه ها، اکثرا از گروه Field Errected استفاده می‌کنند. بویلرهای کوچک Fire Tube با ظرفیت تا 30 تن در ساعت به صورت ساخته شده در کارخانه می‌باشد. بویلرهای Water Tube نیز با ظرفیت‌های بالایی که دارند، به هر دو صورت ساخته شده در کارخانه و ساخته شده در محل موجود می‌باشند.
قابل بیان است که تصمیم گیری در مورد چگونگی ساخت بویلرها، بر اساس هزینه و توانایی انتقال آن‌ها صورت می‌گیرد.

       

        
      
7. از نظر نوع سوخت مصرفی:

         
سوخت جامد، مایع و گاز.

            

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با فروشگاه کولر گازی کولر گازی اجنرال تماس بگیرید(شماره شرکت:02134109)

      

     

مقالات مشابه

     

     

رطوبت گیر چیست؟

             

داکت اسپلیت چیست و دارای چه مزایایی می باشد؟

           

آشنایی با دستگاه ایر واشر