رطوبت گیر چیست؟

        

مواد رطوبت گیر، در رطوبت گیرهای خطوط لوله مکش و مایع سیستم‌های سرد کننده قرار می‌گیرد تا محتویات آب و رطوبتی سیستم را جذب کند. برخی از مواد رطوبت گیر و جاذب رطوبت معمول عبارتند از:

     

    

1. آلومینای فعال شده
2. سولفات کلسیم
3. سیلیکاژل
4. آلومیناژل
5. شبکه توری (سرند) خیلی ظریف و مولکولی

      

      

اکثر این رطوبت گیرها، رطوبت، رسوبات و اسیدهای مواد سرمازا را جذب می‌کنند. رطوبت گیرها اکثرا در مسیر لوله حامل مایع سرمازا و در نزدیکی سوپاپ کنترل جریان ماده سرمازا قرار می‌گیرند. این مواد و وسیله ها باید حتی الامکان در جای خنک قرار گیرند به این دلیل که گرما قادر است سبب جدا شدن ذوباره رطوبت از آن‌ها و مخلوط شدن آن با ماده سرما زا شود.
رطوبت گیر حامل مایع سرمازا باید در حالت عمودی سوار شود و ماده سرمازا از پایین به بالای آن جریان یابد. این رطوبت گیرها تا زمانی که قدرت جذب رطوبت خود را از دست نداده‌اند در مدار باقی می‌مانند.
پس از پیش آمدن سوختگی سیم پیچ‌های موتور، معمولا یک واحد رطوبت گیر بزرگ در مسیر لوله برگشت به کمپرسور قرار داده می‌شود. این رطوبت گیرها نیز بهبودن ت عمودی سوار شده و جریان مایع سرمازا در آن‌ها از بالا به پایین است تا عبور روغن از آن آسان‌تر باشد. رطوبت گیرهای لوله برگشت را اکثرا بعد از پایان نظافت داخلی سیستم، از خط بیرونمی‌کنند. رطوبت گیرهای اشباع شده را نباید با گرم کردن فعال نمود.
بازده یک دستگاه سرد کننده تجارتی تا حد بالایی به نظافت داخلی آن بستگی دارد. فقط روغن و ماده سرمازای تمیز و عاری از رطوبت باید در سیستم جریان داشته باشد. همه ی ذرات خارجی و رطوبت آب باید از ماده سرمازا جدا گردیده و یا در محلی که ایجاد مزاحمت و ضرر به دستگاه ننمایند جمع گردد.
برای این منظور از طوری‌های سیمی، فیلترها و انواع مواد جاذب آب استفاده می‌شود. این قطعات احتمال  دارد به صورت جداگانه در سیستم قرار گیرند و یا همگی در یک مجموعه جمع شوند.

    

در وبسایت فروشگاه کولر گازی اجنرال در ادامه میخوانیم در صورتی که مواد جاذب رطوبت ظرفیت کافی برای جذب بیش‌ترین و کم‌ترین حد محتوی رطوبت داشته باشند و کاملا احیاء شده باشند می‌توانند ماده سرمازا را عاری از رطوبت و تمیز نگه دارند. رطوبت گیر معمولی، گاه مایع مستقیما از آن عبور می‌کند، از یک لوله (برنجی - مسی - فولادی) پر از مواد شیمیایی جاذب رطوبت تشکیل شده است. در این رطوبت گیر عمل جذب رطوبت مستقیم و بدون تغییرات شیمیایی است، مانند آلومینای احیاء شده یا سیلیکاژل و یا همراه با کمی تغییرات شیمیایی است، مانند سولفات کلسیم.

در هر دو انتهای لوله اکثرا یک فیلتر نصب می‌شود و اتصال لوله یا لاله‌ای است و یا لحیم کاری. یک نوع از رطوبت گیرهای متداول برای همیشه در مسیر لوله مایع باقی می‌ماند و فقط محفظه ماده شیمیایی آن تعویض می‌گردد.
متداول ترین مواد جاذب رطوبت عبارتند از آلومینای احیاء شده نوع H یا F، سیلیکاژل و سولفات کلسیم. کلروکلسیم هنگامی به فراوانی مورد مصرف بود اما امروزه به مقادیر زیاد مصرف نمی‌شود.
رطوبت گیر ها اکثرا در خطوط حامل مایع نصب می‌شوند. رطوبت ماده سرما زای 12-R باید تا حد 15 بخش رطوبت در یک میلیون و رطوبت 22-R تا 25 قسمت در یک میلیون قسمت ماده سرما زا به بالا است. تجربه نشان می‌دهد که در صورتی که میزان رطوبت در سیستم از 25 قسمت رطوبت در یک میلیون قسمت ماده سرمازا کم‌تر باشد، احتمال زنگ زدگی، تجزیه روغن و سوختن موتور تقریبا به صورت کامل از بین می‌برد. در هنگام تمیز کردن یک سیستم سرد کننده چهار کار مهم و ضروری و اساسی زیر باید انجام شود:

       

1. گرفتن آب
2. گرفتن اسید
3. خارج کردن ذرات جامد
4. داشتن وسیله‌ای که نشان دهد کار جذب رطوبت تمام شده است

    

     

رطوبت گیرها اکثرا سه کار اول را انجام می‌دهد و برای انجام بخش چهارم عملیات به وجود رطوبت سنج احتیاج است. چون روغن رطوبت خود را به آهستگی از دست می‌دهد و عایق سیستم‌های بسته احتمالا مقداری رطوبت در طول زمان رها می‌کند رطوبت‌گیرها باید برای همیشه در سیستم باقی بمانند.

      

  

دستگاه های رطوبت گیر مانند اسفنج عمل می‌کنند، اما اگر کوچک باشد، زمانی که کاملا اشباع شود، نخواهد توانست رطوبت ماده سرما زا را کاملا جذب نماید. بهره بردن از رطوبت سنج تنها راه امن آگاهی از این وضعیت است، به خصوص در مورد دستگاه های تهویه هوا که یخ نمی‌زنند.

     

     

رطوبت نماهای گوناگونب وجود دارند. یک نوع آن در صورت مرطوب بودن سیستم در حد خطرناک، به رنگ صورتی در آمده و در صورت ایمن بودن سیستم از نظر میزان رطوبت به رنگ آبی در می‌آیند. رطوبت گیر های ماده سرمازای 22- R باید سه تا پنج برابر رطوبت گیرهای مخصوص ماده 12- R برای مقادیر مساوی ماده سرمازا باشند. هر چه ظرفیت جذب و حلالیت آب در ماده سرمازا بیش‌تر باشد، رطوبت گیر بزرگ تری مورد احتیاج خواهد بود.

          

      

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با کارشناسان فروشگاه کولر گازی اجنرال تماس بگیرید.(شماره شرکت 02134109)

        

      

مقالات مشابه

          

آیا کولر گازی تصفیه هوا هم انجام میدهد؟

           

نکاتی برای خرید کولر گازی

          

کندانسور آبی در کولر گازی چیست؟