آیا قطع صدای داکت اسپلیت ها امکان پذیر می باشد؟

        

قطع صدای داکت اسپلیت

امروزه داکت اسپلیت‌ها به عنوان یکی از رایج‌ترین سیستم‌های تهویه آپارتمانی به شمار می‌آیند که به دلیل فواید و مزایای مختلف، آن‌ها را در خیلی از پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌دهند.

از جمله مزایای استفاده از انواع داکت اسپلیت‌ها در پروژه‌ها، مجزا نمودن هزینه‌های مصرف انرژی از شارژ عمومی ساختمان است که منجر به مدیریت مستقیم مصرف کننده و اشراف آن بر میزان استفاده و چگونگی استفاده در زمان معین می‌باشد که ازنتایج آن می‌تواند بهینه سازی مصرف انرژی باشد.

         

        

اما با وجود این فایده و دیگر فواید استفاده از سیستم‌های تهویه آپارتمانی، متأسفانه یک معضل و عیبی که در این نوع سیستم‌ها در ایران وجود دارد صدای مزاحم ناشی از الکترو موتور فن داکت‌ها می باشد که به علت تعبیه آن درداخل آپارتمان‌ها در سقف کاذب یا مانند آن و یا جایی نزدیک به اتاق‌ها مانند بالکن در خیلی از موارد سبب سلب آسایش وآرامش می‌شود وحتی می‌تواند آزار دهنده باشد که ظاهراً گریزی از آن نیست.

            

        

هرچند اقداماتی جهت رفع این مشکل انجام شده است اما هنوز به صورت  کامل رفع نشده چرا که عمدتاً کارفرمایان به علت متعدد از قبیل عدم تصمیم گیری اولیه، کمبود جا، اختلاف سلیقه، عدم آشنایی با جزئیات فنی، داکت اسپلیت‌ها، محلِ تعبیه و کارگزاری داکت اسپلیت‌ها را در درون آپارتمان پیش بینی می‌کنند که نتیجه آن مشکلاتی است که بعدها مصرف کننده با آن مواجه می‌شود.

        

این سیستم‌ها در آمریکا و اروپا نیز رایج است ولی محل کارگذاری آن در مکانی بیرون از محل آپارتمان است و قاعدتا مشکلات موجود در ایران را به همراه ندارد. به کمک فن آوری نوین دیجیتال راه حل آسانی جهت رفع این مشکل وجود دارد که سبب افزایش راندمان و سطح کیفی و همچنین ارتقاء درمدیریت مصرف انرژی و افزایش عمرالکترو موتورفن می‌شود.

           

          

         

در فروشگاه کولر گازی اجنرال میخوانیم که شرکت‌های تولیدکننده و وارد کننده داکت اسپلیت‌ها و مصرف کنندگان محترم این سیستم‌ها می‌توانند جهت تکمیل مزایای سیستم‌های داکتی و کم شدن معایب آن‌ها از این راه حل استفاده نمایند تا از صدای مزاحم و آزار دهنده فن که به خصوص در دور پایین و در فصل زمستان که مصرف کنندگان بیش‌تر با آن مواجه هستند رهایی یابند و با آسایش و آرامش موفق به گرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع محیط زندگی خود شوند جایی را که نامش مسکن است و بایست باعث سکون و آرامش گردد.

          

         

راه حل پیشنهادی جهتحذف صدای مزاحم از داکت اسپلیت‌های LG، Toshiba، Lennox، Daikin، Goodman، Rheem،  Mcquay و ... سیستم ابتکاری میکرو کنترلی دیجیکنترل می‌باشد که توانسته است در مبحث کنترل دور موتور فن دیمر را از مقوله کنترل موتور کنار گذارد و با هزینه‌ای به مراتب پائین تر از اینورتر موتورفن‌های تک فاز را کنترل نماید به این دلیل که دیمر هم سبب ایجاد نویز و همینطور سبب کاهش عمر الکتروموتورها است. به علاوه تلفات حرارتی بسیار دارد و سبب افزایش برق مصرفی وکاهش عمر موتورفن است که در دیجیکنترل همه این مشکلات حل شده است.

       

این سیستم به منظور کنترل الکتروموتورهای دیسکی (فیشباخ) طراحی و ابداع شده است و جهت انواع الکتروموتورهایی که سرعتشان با تغییر ولتاژ بدون تغییر فرکانس کنترل می‌شود مانند (فیشباخ، رزنبرگ، یونیورسال)، به خصوص در کاربردهایی که گشتاور با کاهش سرعت کاهش می‌یابد، همانند هواکش‌ها و دستگاه‌های تهویه مناسب است.

           

           

در وبسایت کولر اجنرال مطاعه میکنیم که چند تولیدکننده این نوع الکتروموتورها و فن‌ها در گذشته و حال عبارتند از: آزمایش، دمنده، رزنبرگ، فیشباخ، طوفان ساز کرمان و نیروتهویه. این الکتروموتورها در خیلی از دستگاه‌های تهویه حرارتی و برودتی تبخیری و کمپرسوری، همانند یونیت هیتر، کولر آبی، هواکش، ایرواشر و زنت و دیگر سیستم‌های تهویه همچون سیستم‌های گودمن (Goodman) و ریم (Rheem) و میتسوبیشی به کار می‌روند.

         

        

این سیستم میکروکنترلری، ولتاژ سینوسی برق شهر را بدون هیچ نوع اعوجاج و نویز کاهش می‌دهد و به موتور تحویل می‌دهد. حل مشکل نویز، صدای مزاحم و لرزش موتور ناشی از استفاده از دیمر، تلفات حرارتی بسیار کم و بازده بیش از 59 درصد، افزایش عمر موتور، بهره بردن از تکنولوژی میکروکنترلر، سازگاری با ترموستات دیجیتال و مکانیکی، و امکان کنترل از راه دور از مزایای این سیستم می‌باشند.

        

       

پاورباکس دیجیکنترل شامل یک برد میکروکنترلری با شش پورت ورودی و خروجی شامل سه ورودی حالت انتخاب دور، فاز، نول و خروجی برای اتصال به موتور می‌باشد که البته در یک نوع دیگر از این دستگاه با هشت حالت انتخاب دور تعداد پورت‌ها به می‌رسد.

              

           

این باکس در کنار موتور یا در مسیر سیمکشی نصب شده و بخش کنترل آن بر روی دیوار و در دسترس کاربر نصب می‌شود. کاربر قادر است به وسیله دستگاه کنترل سرعت موتور (هوادهی) را در حالت 1 (کم)، 2 (متوسط) و 3 (زیاد) دهد. این دستگاه کنترل قادر است یکی از موارد زیر باشد: کلید گردان سه حالته (کلید سه دور) ترموستات مکانیکی سه دور (سقفی) ترموستات دیجیتال سه دور اتوماتیک با نمایشگر LCD با قابلیت ریموت کنترل از مزایای بهره بردن از دستگاه دیجیکنترل می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود: کاهش دور الکتروموتور بدون نویز و اعوجاج تبدیل فن تک دور به سه دور سازگار با ترموستات و کلید سه دور بازده بالا و تلفات حرارتی بسیارکم کاهش مصرف انرژی ارزان‌تر از اینورتر افزایش عمر مفید موتور کاهش آلودگی صوتی و کاهش صدای فن در دورهای پائین مدل‌های گوناگون دستگاه دیجیکنترل از 2 آمپر تا 9 آمپر با امکان تنظیم و انتخاب سرعت موتور و در بعض مدل‌ها به همراه رله مجزا برای فرمان به پمپ یا شیربرقی تولید شده‌اند.

           

           

تولید بر اساس سفارش خاص نیز پذیرفته می‌شود. الکتروموتور را با دیمر کنترل نکنید. همان نوع که در شکل زیر نشان داده شده است، دیمر شکل موج سینوسی ورودی را تغییر می‌دهد و نویز و اعوجاج خروجی آن باعث ایجاد صدای مزاحم، لرزش، تلفات بیش‌تر در موتور و همینطور کاهش طول عمر مفید موتور می‌شود. سیستم کاهش دور دیجیکنترل برای الکتروموتورهای دیسکی، اکسترنال روتور و یونیورسال خصوصاً در کاربردهای فن، هواکش، کولر و کلاً دستگاه‌های تهویه پیشنهاد می‌شود.

           

       

        

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با فروشگاه کولر گازی اجنرال تماس بگیرید(شماره شرکت:02134109)

        

          

مقالات مشابه

          

شیر انبساط چیست؟

              

سیستم هیدرونیک چیست؟

           

کاویتاسیون چیست؟