پنکه به چه صورت هوای محیط را خنک می کند؟ - فروشگاه کولر اجنرال

خنک کردن هوا یا پنکه

    

     

هنگامی که کمی رطوبت پائین تر از 50 درصد در هوای محیط وجود داشته باشد (یا بدن در اثر تعریق مرطوب باشد)، زمان وزش باد، این رطوبت موجود در سطح پوست تبخیر می­‌شود، یعنی گرمای محیط یا بدن برای تبخیر آب صرف می­‌ گردد و شما احساس خنکی می­‌کنید.

از طرف دیگر  باد با دورکردن هوای گرم دور و بر شما، هوای خنک‌تر اطراف را جایگزین آن می­‌نماید، در نتیجه دمای هوا کمتر به نظر می­‌رسد، البته برای این که خنکی هوا را حس کنید دمای اطراف باید از دمای بدن پائین تر باشد، پس در گرمای بیشتر از ۳۷ درجه سانتیگراد، به این روش خنک نخواهید شد!
همانگونه که گفتیم پنکه باعث به وجود آمدن باد می شود. ولی به چه صورت؟ در حقیقت به کمک پره‌های چرخان پنکه، جریانی از هوا به وجود می آید.

     

     

جابجایی هوا هنگام چرخیدن پره‌

         

پره‌های چرخــانو جریان هوا، درست همانند دو دوست هستند، آن‌ها با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. همان گونه که چرخیـدن پره‌ها، هوا را حرکت می‌دهد (مانند پنکه)

           

           

جهت حرکت هوا

        

از سوی دیگر جریان هوا و نیروی باد هم می‌تواند پره‌ها را بچرخاند (مانند فرفره)
اینجاست که می‌توان از نیروی باد استفاده کرد و پره‌هایی را چرخاند، این پدیده در نیروگاه‌های بادی اتفاق می‌افتد و به کمک توربین آن‌ها برق تولید می‌شود. نیروی جنبشی باد پره‌ها را می‌چرخاند، محور چرخش این پره‌ها به یک توربین متصل است که سبب چرخش آن می‌شود و این توربین به دست ژنراتورهای برق، الکتریسیته تولید می نماید.

پنکه‌ها یا همان فن‌ها کاربردهای زیادی دارند. تفاوت شکل، پهنا، حالت قرارگرفتن و تعداد پره‌ها، آن‌ها را برای استفاده‌های گوناگون مناسب می‌سازد.

         

          

جریان و فشار هوا در بخش های مختلف جلوی پنکه

          

        

فراموش نکنید هر جا یک جسم مکانیکی به نام پره قرار است هوا را جابجا کند، شکل آن اهمیت بالایی پیدا می‌کند. پره‌ها حتماً باید انحناهای مناسبی داشته باشند و با زاویه مناسبی قرار بگیرند. این انحناها هنگام چرخش پره، با ایجاد اختلاف فشار هوا، جریان هوا به وجود میاورد.

       

      

جهت چرخش پره‌ها

          

        

چرخش برعکس پره‌ها می‌تواند پنکه را تبدیل به هواکش کند. هواکش بجای اینکه جریان هوا را پراکنده نماید، آن را به داخل خود می‌کشد، برای نمونه هود آشپزخانه همین کار را می‌کند.

         

         

         

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با فروشگاه کولر گازی اجنرال واقع در سه راه امین حضور تماس بگیرید.(شماره شرکت:02134109)

   

      

مقالات مشابه

           

          

علت های کاهش سرمایش کولر گازی چیست؟ 

            

علائم سوختن موتور کولر گازی اسپلیت چیست؟

           

برفک زدن لوله های کولر گازی اسپلیت