علت های کاهش سرمایش کولر گازی چیست؟ 

      

        

دلایل کاهش سرمای کولر گازی

       

     

قبل از این که بخواهید کولر گازی خود را معاینه کنید، از این مسئله مطئمن شوید که درجه سرمایش کولر روی درجه مناسبی است. بعد از این که از این مسئله مطمئن شدید و مشاهده کردید کولر هنوز باد گرم داد، به سرعت آن را خاموش کنید. گرمای کولر گازی اکثرا به علت های زیر است و هر کدام از این بخش‌های گفته شده را آهسته و پیوسته به جلو میرویم.

        

     

عدم تناسب ظرفیت کولر گازی با محیط

         

         

خیلی از اشخاصی که به تازگی اقدام به خرید و نصب کولرهای گازی کرده‌اند، احتمال دارد به علت عدم تناسب ظرفیت کولر گازی با محیط تصور کنند که این کولرها به خوبی کار نمی‌کنند. با این وجود، در این موارد فقط کولر نمی‌تواند کل فضای محیط را به درستی گرم کند. این مسئله دلیل ‌های فراوانی می‌تواند داشته باشد و مهم‌ترین آن‌ها، بزرگ بودن محیط، کم بودن توان کولر و گرمای محیط است. در چنین موردی، کولر به درستی کار می‌کند و احتیاجی به تعمیر ندارد تنها به اشتباه خریداری شده است و فقط نقطه محدودی را می‌تواند سرد کند. جهت تشخیص این وضعیت نیز فقط کافی است که دست خود را نزدیک کولر برده و اطمینان کنید که کولر به درستی می‌تواند کار کند.

         

          

گرم شدن کمپرسور

               

            

یکی از اصلی‌ترین علت های کاهش سرمایه کولر گازی کمپرسور آن است. در بعضی از محیط‌ها کولر گازی به شکلی نصب می‌شود که کمپرسور (که در برخی از کولرهای گازی در بخش خارجی نصب می‌شود) در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی داغ شدن آن سبب می‌شود که متعاقبا کولر گازی نیز سرمایش خوبی نداشته باشد. گاهی نیز این مسئله ناشی از تابش مستقیم نور خورشید نیست. به صورت کلی گرمای محیط می‌تواند روی گرم شدن کمپرسور تاثیر داشته باشد. این مسئله خصوصا وقتی که دمای محیط به بیشتر از ۵۰ درجه برسد مشهود است.

جهت حل مشکل تابش مستقیم خورشید می‌توانید سایه بان برای آن درست کنید. راه حل دیگر این است که جای کولر گازی را به صورت کلی عوض کنید.

            

              

گرفتگی در کویل کندانسور

           

              

یکی دیگر از مشکلاتی که می‌تواند به میزان قابل توجهی باعث کاهش سرمای تولیدی کولر گازی شود، کثیف شدن و گرفتگی در کوین کندانسور کولر گازی است. در کندانسور گاز گرم خروجی از کمپرسور وارد شده و با در داخل کندانسور دمای گاز گرم پایین می‌آید و گاز در آن تبدیل به مایع می‌شود و سرمای ساطع شده از طریق این مایع است. لوله‌ی کندانسور در اثر گذر زمان معمولا دچار گرفتگی می‌شود و در صورتی که این اتفاق بیفتد، تبادل حرارتی به خوبی انجام نمی‌شود و میزان سرمایش دستگاه از کار می‌افتد. در صورتی که این گرفتگی ادامه بیابد و کولر گازی مورد نظر تمیز نشود، منجر به سوختن کمپرسور می‌شود.

             

            

             

در فروشگاه کولر گازی اجنرال میخوانیم که راه حل چنین مشکلی در کولر گازی این است که کندانسور را بیرون آورده و آن را تمیز کنید. برای شستن کندانسور فقط کافی است که از آب استفاده کنید. با این حال، از آن جایی که این قطعه بسیار حساس است، بهتر است که تمیز کردن آن را به یک تعمیرکار مجرب از تعمیرات کولرگازی بسپارید چرا که اشتباه در بیرون آوردن و جای گذاری کندانسور مجبور به خسارت به کلیت کولر گازی می‌شود.

             

                 

سوختگی فن

         

           

یکی دیگر از شایع‌ترین دلایل کاهش سرمای کولر گازی سوختگی و یا از کار افتادن فن آن است. فن یکی از بخش‌های کولر گازی است که با چرخیدن پره‌های آن سرما تولید می‌شود و در صورتی که این پره‌ها حرکت نکنند، باد سرمای کافی را نخواهد داشت و در مواردی نیز حتی گرما تولید می‌کند. مشاهده کار کردن یا کار نکردن فن به مدل کولر گازی بستگی دارد و در برخی از آن‌ها حرکت فن با چشم از بیرون قابل مشاهده است و در برخی دیگر باید حتما بدنه بیرونی کولر باز شود تا مشخص شود که فن کار می‌کند یا خیر.

در مواردی که نمی‌دانید آیا فن کولر به خوبی کار می‌کند یا خیر، بهتر است طبق دستور العمل‌های نصب ذکر شده در دفترچه‌های کولر گازی اقدام به باز کردن بدنه بیرونی کنید و عملکرد فن را مشاهده کنید. در صورتی که تجربه یا تخصصی در این مورد ندارید بهتر است که از یک تعمیرکار مجرب بخواهید تا این کار را برای شما انجام بدهد.

           

             

کم بودن گاز کولر گازی

       

      

یکی از شایع‌ترین دلایل کاهش سرمای کولر گازی کم شدن و یا اتمام گاز کولر گازی است. تقریبا تمامی کولرهای گازی به نوعی گاز برای ایجاد هوای سرد نیاز دارند و بدون این گازها عمل تبرید به درستی انجام نمی‌شود. همچنین در صورتی که گاز مورد نظر در کولر گازی تمام شود، مشکلات جانبی را به همراه دارد. به عنوان مثال، به کمپرسور کولر گازی فشار می‌آید. گاهی اوقات نیز ممکن است که گاز نشت داشته باشد و در چنین حالی نیز کولر نمی‌تواند عمل سرمایش را به خوبی انجام بدهد. برای تشخیص نشت گاز می‌توانید کمپرسور را معاینه کنید و ببینید که اگر روغن از کمپرسور دفع می‌شود و لکه‌های روغن در داخل کولر دیده می‌شود، احتمالا کولر دچار نشت شده است. استفاده از صابون و ایجاد شدن حباب از صابون در صورت نشت نیز یکی دیگر از راه‌های تشخیص این مسئله است.

در صورتی گاز کولر شما تمام شده باشد، باید آن را شارژ کنید. معمولا روی محفظه کولر گازی نوع گاز مصرفی آن به صورت دقیق نوشته شده است. شما باید پس از مشخص شدن این مسئله با یکی از مراکز تعمیرات کولر گازی تماس بگیرید تا گاز کولر را شارژ کنند.

         

           

خرابی ترموستات

          

           

ترموستات‌ها وظیفه تنظیم دمای دلخواه را در داخل وسایل سرمایشی مختلف دارند. در جریان تنظیم دمای مورد نظر کولر گازی از ترموستات استفاده می‌شود و پس از مدتی این ترموستات که مدام دمای مورد نظر را تغییر می‌هد، ممکن است دچار خرابی شود و یکی از دلایل کاهش سرمای کولر گازی باشد. این خرابی هم می‌تواند شامل مشکلات مربوط به اتصالات باشد و هم ممکن است که ترموستات به صورت کلی خراب شده باشد. از آن جایی که تعمیر و تعویض این بخش از کولر گازی نیز کاری تخصصی است بهتر است که برای این کار با تعمیرکاران تماس بگیرید.

           

          

خرابی بورد کولر گازی

        

      

در داخل هر کولر گازی یک بورد وجود دارد که به نوعی کنترل کننده‌ی فرآیندهای کولر گازی است. ایجاد نقص در داخل این بورد باعث خواهد شد که کولر نتواند باد سردی از خود ساطع کند و یا به صورت کلی بادی از آن خارج نشود. این بورد در بخش داخلی کولر گازی وجود دارد و تعمیر آن از عهده متخصصان خاصی برمی‌آید. مشکل در بورد کولر گازی معمولا در همان ابتدای راه اندازی کولر (یا مدت زمان کمی بعد از شروع به کار آن مشخص می‌شود) چرا که علت آن معمولا اشتباهات کارخانه در هنگام تولید کولر گازی است. در صورتی که کولر مدت زمان زیادی را بدون هیچ گونه نقصی کار می‌کند و به یک دچار کاهش سرما می‌شود، معمولا نمی‌توان مشکل از برد را یکی از دلایل کاهش سرمای کولر گازی دانست.

         

        

    

مسدود شدن سوراخ‌های فیلتر پنل داخلی

     

           

گرد و غبار راه یافته به سوراخ‌های فیلتر پنل داخلی را نیز می‌توان یکی از شایع‌ترین دلایل کاهش سرمایه کولر گازی دانست. وقتی مسیر خروجی باد کولر گازی مسدود بشود، هوا با سرعت کمتری در داخل کولر جا به جا می‌شود. به همین دلیل این گرفتگی منجر می‌شود که کویل‌ها برفک بزنند و جریان هوا به صورت کلی مسدود شود. فیلترهای دستگاه قابلیت این را دارند که آن‌ها را جدا کنید و بشویید. در صورتی که مشکل به همین صورت حل شد نیازی به حضور تعمیر کار نیست، ولی در صورتی که به تنهایی نمی‌توانید این مشکل را تشخیص بدهید، آن را به تعمیرکاران کولر گازی بسپارید.

       

         

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با فروشگاه کولر اجنرال تماس بگیرید(شماره شرکت:02134109)

    

         

مقالات مشابه

     

نشتی گاز در کولر گازی به چه علت است؟

            

علت باد گرم زدن کولر گازی چیست؟

         

علت خروج بخار از کولر گازی چیست؟