علت باد گرم زدن کولر گازی چیست؟

    

    باد گرم کولر گازی

     

باد گرم زدن کولر گازی یکی از چند ایراد مشهور اسپلیت‌ها است که در فصل تابستان خودش را نشان خواهد داد. خیلی از مردم در هر تابستان با این ایراد دست و پنجه نرم می‌کنند. مورد های خیلی زیادی است که سبب می‌شود کولر گازی منزل شما باد گرم اسجاد کند. در واقع احتمال دارد این مشکل برای هر یک از شما رخ دهد.

اگر روزی شما هم این احساس را داشتید که اسپلیت منزلتان باد گرم از خود خارج می‌کند، در درجه اول سعی کنید ریموت کنترل آن را مورد بررسی قرار دهید و آن را روی حالت کول بگذارید. چنانچه اطمینان داشته باشید که ریموت کنترل شما روی حالت کول است، دستگاه کولر گازی را هر چه سریع‌تر خاموش کنید و به دنبال سایر راهکارها باشید.

          

          

کمبود میزان گاز در کولر گازی اسپلیت

          

         

در فروشگاه کولر گازی اجنرال میخوانیم که یکی از دلیل های  اصلی باد گرم زدن کولر، کمبود گاز در داخل اسپلیت و کاهش تدریجی گاز است که ممکن است دردسرهای دیگری را نیز ایجاد کند. چندین عامل مختلف دست به دست هم می‌دهند که گاز درون اسپلیت‌ها کاهش پیدا می‌کنند. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نشتی لوله‌های گاز: اگر لوله‌های مسی کولر به هر دلیل مثل وجود سوراخ یا عدم آب بندی و اتصال مناسب به ورودی و خروجی گاز دچار نشتی شده باشند، با کاهش گاز در اسپلیت رو به رو خواهید شد که در آخر به باد گرم زدن کولر می‌انجامد.

انجام غیر اصولی شارژ گاز: شارژ گاز یک فرآیند تخصصی است که در آن باید از گاز با کیفیت و خوبی استفاده گردد. زمانی که کولر گاز به مقدار کافی و خوب نداشته باشد، باد گرم تولید خواهد کرد.

انسداد لوله‌ها: انسداد لوله‌ها هم سبب عدم رسیدن هوای کافی به اسپلیت می‌شود که احتمال دارد به تولید باد گرم در کولر بیانجامد.

              

            

سرویس نشدن پنل خارجی کولر گازی اسپلیت

           

        

کولرهای گازی یا همان اسپلیت‌ها نیز درست ماندد هر وسیله برقی دیگری به نگهداری اصولی و سرویس احتیاج دارند. این فرآیند در اسپلیت‌ها به قدری حائز اهمیت است که احتمال دارد در وسیله هایی مانند جارو برقی، تلویزیون، چرخ گوشت، اتو و دیگر لوازم برقی این مقدار از اهمیت به چشم نیاید. به آسانی می‌توان عنوان کرد که یکی از شایع‌ترین دلیل  ‌های خراب‌شدن دستگاه اسپلیت عدم سرویس اصولی این دستگاه است.

    

    

در فروشگاه کولر گازی اجنرال میخوانیم که هنگامی که گرد و خاک بر روی وسایل برقی و مکانیکی کولر بنشیند، سبب می‌شود که دقت عملکرد آن‌ها کاهش بیابد و همین موضوع در آخر سبب تولید شدن باد گرم از اسپلیت‌ها می‌شود. بهتر است به شکل دوره‌ای در شروع فصل بهار برای شستشوی سرویس پنل خارجی کولرهای گازی اقدام کنیم. در این صورت دیگر مجبور نخواهیم بود که در یک روز تابستانی گرم، به دلیل باد گرم زدن اسپلیت، ساعت‌ها منتظر تعمیرکار بمانیم تا اسپلیت خانه ما را تعمیر کند.

    

    

پوشیده بودن پنل خارجی کولر گازی اسپلیت

          

         

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل باد گرم زدن اسپلیت این است که برخی از مشتریان با آغاز فصل زمستان، دستگاه خود را با کندانسور یا همان یونیت ایرانی می‌پوشانند. علت اصلی این کار این است که دستگاه اسپلیت زیر برف یا باران نماند و خراب نشود. اما با آغاز مجدد فصل تابستان این افراد فراموش می‌کنند که کاور را از روی کولر باز کنند و همین موضوع می‌تواند دلیلی بر گرم بودن باد اسپلیت یا همان کولر گازی باشد که حتی در نهایت ممکن است باعث سوختن موتور کولر گازی شود و هزینه‌های زیادی را روی دست شما بگذارد.

علت باد گرم زدن در این شرایط این است که کمپرسور نمی‌تواند میزان گرمای به وجود آمده به وسیله گاز را بیرون کند و همین موضوع باعث می‌شود که کمپرسور به اورلود یا افزایش بار دچار شود. کمپرسور بایستی با ولتاژ خیلی بالا که به وسیله خازن تولید می‌شود، آغاز به کار کند. لذا ، در صورتی که ولتاژ در کمپرسور کاهش پیدا کند، کمپرسور آمپر کشیده و نتیجتا اورلود خواهد کرد.

         

          

مشکلات تنظیمات ریموت کنترل

          

      

از دیگر دلایل باد گرم زدن اسپلیت می‌توان به مشکلاتی که برای ریموت کنترل آن به وجود می‌آید، اشاره کرد. بعضی از دستگاه‌های اسپلیت از حالات سرمایشی و گرمایشی به صورت همزمان برخوردار هستند. به این معنی که این دستگا‌ه‌ها هم باد گرم و هم باد سرد ایجاد می‌کنند. هنگامی که قرار باشد حالت اسپلیت خود را تغییر دهید، باید آن را روی حالت hot یا cool بگذارید. ولی جالب است بدانید که در بعضی از اوقات این کار به بدترین شکل ممکن اتفاق می‌افتد و یا اینکه شما به صورت اتفاقی دکمه مد را فشار می‌دهید و وارد حالات دیگر می‌شوید. تغییرات زیاد حالات اسپلیت در دراز مدت تاثیرات منفی خودش را نشان می‌دهد.

یکی دیگر از مهمترین علت های باد گرم زدن اسپلیت در هوای گرم فصل تابستان نیز همین مسأله است. از این رو هنگامی که دیدید اسپلیت شما به جای باد سرد، باد گرم تولید می‌کند، درر صورتی که دستگاه دو حالته دارید، قبل از هر کاری، از حالت مد آن روی ریموت کنترل اسپلیت، مطمئن شوید.

         

       

بسته شدن یا شکسته شدن مسیرهای گاز اسپلیت

       

           

یکی دیگر از دلایل اصلی باد گرم زدن اسپلیت می‌توان به مسدود شدن و یا شکسته شدن مسیرهای گازی کولر گازی اشاره کرد. این مورد می‌تواند به سرعت کولر گازی شما را دچار اشکال کند. پنل خارجی و داخلی کولر گازی به وسیله چندین لوله مسی به یکدیگر متصل می‌شوند. در برخی از مواقع عوامل مختلفی نظیر تعمیرات آپارتمانی و یا سقوط اجسام بزرگ و سنگین روی این لوله‌ها، سبب انسداد، له شدن، سوراخ شدن و شکسته شدن آن‌ها خواهد شد.

این شرایط باعث عدم تامین و ورود هوا به میزان کافی به درون کولر گازی می‌شود و بادی که از اسپلیت بیرون می‌آید، گرم خواهد شد. به این نکته هم دقت داشته باشید که اگر در زمان نصب کردن کولرهای گازی اندازه لوله‌های مسی به وسیله نصاب اسپلیت درست انتخاب نشده باشد، در کیفیت و کارایی باد دستگاه، تاثیرات منفی خواهد گذاشت.

              

             

خرابی کمپرسور کولر گازی اسپلیت

           

         

افرادی که در زمینه تعمیرات کولر گازی اسپلیت تخصص دارند، از کمپرسور کولر گازی به عنوان قلب این سیستم یاد می‌کنند. به شکلی که کارکرد همه ی تجهیزات دستگاه وابسته به عملکرد کمپرسور کولر گازی است. همانصورت که قلب آدم از ارزش خیلی زیادی برای حیات انسان برخوردار است، سلامت کمپرسور هم ارزش بسیار زیادی برای کولر گازی دارد. از این رو شما باید به بهترین شکل از این قطعه مراقبت کنید.

        

         

هنگامی که کمپرسور دستگاه اسپلیت به شکل صحیح کار نکند، این ایراد خود را به شکل‌های مختلفی در عملکرد طبیعی دستگاه نشان خواهد داد. یکی از نشانه‌های خرابی کمپرسور کولر گازی در این دستگاه، ایجاد باد گرم به جای باد سرد توسط اسپلیت است.

                 

                

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با فروشگاه کولر گازی اجنرال تماس بگیرید(شماره شرکت:02134109)

       

      

مقالات مشابه

        

       

دلیل آبریزی پنل داخلی کولر گازی چیست؟

           

علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت چیست؟

          

نشتی گاز در کولر گازی به چه علت است؟