علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت چیست؟

               

        

       روشن نشدن کولر گازی

     

      

از نظر برای خیلی از مردم، گرمای طاقت فرسای تابستان فقط با وجود کولر گازی اسپلیت قابل تحمل می‌شود. برای این گروه از افراد، فاجعه هنگامی رخ می‌دهد که متوجه شوند کولرشان روشن نمی‌شود. در این شرایط چه باید کرد؟ بهتر است که از ساز و کار قسمت‌های داخلی کولر گازی شناخت داشته باشید و در صورت قرار گرفتن در این موقعیت، فوراً به دنبال یافتن علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت باشید.

در جستجو به دنبال علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت باید موارد گوناگونی را بسنجید. رعایت نکات ایمنی قبل از انجام هرگونه کاری لازم و ضروری است. لذا قبل از آغاز کار و بررسی بخش های گوناگون کولر گازی، لازم است که دستگاه را خاموش کرده و برق آن را قطع کنید.

          

          

علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت

           

عوامل گوناگونی می‌توانند سبب روشن نشدن کولر گازی شما بشوند. برخی از این عوامل با راهکارهای ساده و غیر تخصصی برطرف می‌شوند و بعد از آن می‌توانید دوباره از کولر گازی خود استفاده کنید. ولی تشخیص بعضی از عوامل احتیاج به دانش فنی و در اختیار داشتن تجهیزات دارد. چنانچه که سر رشته‌ای از امور برقی ندارید، بهتر است از بررسی این دسته از عوامل پرهیز کنید و عیب یابی و تعمیر کولر گازی را به تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید.

           

          

قطع بودن برق ورودی کولر

                 

در صورتی دستگاه شما روشن نشد، اولین موردی که باید بررسی کنید جریان برق ورودی به دستگاه است. قطع بودن برق ورودی می‌تواند علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت شما باشد. بنابراین پیش از انجام هر کاری، ابتدا باید برق ورودی به کولر گازی را بررسی کنید.

برای بررسی قطع یا وصل بودن برق ورودی به دستگاه، یه یک فازمتر نیاز دارید. پس از قرار دادن فازمتر در محل مناسب، اگر چراغ فازمتر روشن نشد، مفهومش این است که برق لازم برای روشن شدن کولر وارد دستگاه نمی شود. برای بررسی بیشتر این مورد بهتر است از یک فرد آشنا با امور برقی کمک بگیرید؛ چرا که سهل انگاری در این کار می‌تواند سبب برق گرفتگی و وارد آمدن صدمات جدی به شما شود.

            

             

قطع شدن جریان ورودی توسط مدار شکن

       

       

مدار شکن یک قطعه الکتریکی است که اکثرا در جایی نزدیک به درب ورودی منزل بر جعبه‌ای بر روی دیوار نصب می‌شود. وظیفه این قطعه، قطع کردن برق در صورت وجود خطر و محافظت از ساکنین و وسایل برقی ساختمان است. گاهی اوقات نوسانات برق و افزایش ناگهانی ولتاژ می‌تواند سبب شود مدار شکن عمل کرده و جریان برق قطع شود. لذا عملکرد مدار شکن می‌تواند دلیل روشن نشدن کولر گازی اسپلیت باشد.

           

     

در فروشگاه کولر اجنرال میخوانیم که مدار شکن‌ها در جعبه فیوز در محل ورود به منزل قرار دارند. جهت سنجیدن این موضوع باید به سراغ جعبه فیوز رفته و مدار شکن مربوط به کولر گازی را پیدا کنید. در صورتی که مدار شکن جریان ورودی را قطع کرده باشد، متوجه تفاوت وضعیت آن در مقایسه با دیگر مدار شکن‌ها خواهید شد. در صورتی که مدار شکن در حالت OFF قرار داشت، وضعیت آن را تغییر داده و بر روی حالت ON قرار دهید. اگر پس از ON کردن مدارشکن، فوراً این قطعه تغییر وضعیت داد و به حالت OFF برگشت، لازم است که دیگر این کار را تکرار نکنید. تکرار این کار می‌تواند خطرات جدی به دنبال داشته باشد و حتی سبب آتش سوزی شود. در این حالت برای تشخیص و برطرف کردن مشکل برق ساختمان، باید از برقکار کمک بگیرید.

       

این نکته را در نظر داشته باشید که حتی زمانی که مدار شکن در حالت ON قرار داشته باشد، احتمال دارد خراب بوده و جریان برق را به کولر وصل نکند. لذا لازم است که در حالت ON، سلامت مدار شکن را با استفاده از فازمتر بررسی کنید و یا برای انجام این کار از برقکار کمک بگیرید.

       

       

سوختن فیوز کولر گازی

     

      

فیوز قطعه‌ای برقی است که وظیفه آن قطع برق ورودی در صورت اضافه جریان الکتریکی است. چنانچه که فیوز مربوط به کولر گازی سوخته باشد، همین موضوع دلیل روشن نشدن کولر گازی اسپلیت خواهد بود.

برای این کار باید به سراغ جعبه فیوز قرار گرفته در محل ورود به ساختمان بروید و فیوز مربوط به کولر گازی را پیدا کنید. با قطع کامل جریان برق ساختمان، می‌توانید فیوزها را از محل خود بیرون بیاورید. بعد از آن با استفاده از مولتی متر می‌توانید سلامت فیوز را بررسی کنید. چنانچه که فیوز سوخته بود، با تعویض این قطعه مشکل برطرف می‌شود.

       

         

خراب شدن ترموستات کولر

         

    

خراب شدن ترموستات کولر و یا تنظیم نادرست آن می‌تواند دلیل روشن نشدن کولر گازی اسپلیت باشد. برای بررسی تنظیمات ترموستات، باید آن را بر روی حالت سرما (COOL) قرار دهید. دمای تنظیم شده بر روی ترموستات باید حداقل ۳ درجه کمتر از دمای فعلی اتاق شما باشد.

دقت داشته باشید که بعضی از مدل‌های ترموستات به کار گرفته شده در کولر گازی، جهت کار کردن به باتری احتیاج دارند. چنانچه که ترموستات کولر شما نیز از این نوع باشد، شاید احتیاج داشته باشید که باتری آن را تعویض کنید. در صورتی که صفحه ترموستات کمرنگ و ضعیف بود و یا سو سو میزد، این موضوع نشان دهنده ایراد در عملکرد ترموستات است. معمولاً در صورت خراب شدن ترموستات، باید این قطعه را تعویض کنید.

           

          

خراب شدن کندانسور کولر گازی

        

    

کندانسور در کولر گازی، مسئول تخلیه کردن هوای گرم منزل و خارج کردن آن از ساختمان است. در صورتی که این قسمت نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد، ممکن است کولر شما از کار بیافتد. چرا که دستگاه نمی تواند سرما را جایگزین هوای گرم خانه کند و این موضوع فشار زیادی به کمپرسور وارد می‌کند. این فشار می‌تواند کمپرسور را زیادتر از حد گرم کرده و سرانجام سبب توقف کامل کارکرد آن شود.

       

     

در صورتی که پس از باز کردن قاب کولر متوجه یخ زدگی در کنار کویل‌های کندانسور شدید، دلیل روشن نشدن کولر گازی اسپلیت را پیدا کرده‌اید. با آب کردن یخ‌های این قسمت می‌توانید کولر را روشن کنید. ولی اگر کندانسور خراب شده باشد، باید از تعمیرکار حرفه‌ای برای تعمیر و یا تعویض آن کمک بخواهید.

          

         

خراب شدن برد اصلی کولر گازی

           

برد اصلی کولر، یکی از مهمترین و گرانقیمت‌ترین اجزای داخلی کولر می‌باشد. وظیفه ارسال فرمان توقف یا کارکرد قسمت‌های مختلف کولر را برد اصلی بر عهده دارد. در صورتی که هر قسمت از برد خراب شود، عملکرد یکی از قسمت‌های کولر گازی با مشکل مواجه می‌شود.

تشخیص سلامت و یا خرابی برد کنترل دستگاه، نیاز به دانش فنی و در اختیار داشتن تجهیزات دارد. در صورتی که علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت شما خرابی برد کنترل آن باشد، تشخیص این موضوع را باید به تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید.

           

           

خراب شدن خازن دستگاه

         

        

خازن قطعه‌ای الکتریکی است که انرژی برق را در خود ذخیره می‌کند. خازنی که در کولر گازی وجود دارد، در راه اندازی و شروع به کار دستگاه نقشی اساسی دارد. خراب بودن خازن می‌تواند علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت باشد. معمولاً در صورت خراب شدن خازن دستگاه، با تعویض آن مشکل به طور کامل برطرف می‌شود. برای تشخیص سلامت یا خراب بودن خازن باید از تعمیرکار کمک بگیرید.

        

      

خراب شدن ریموت کنترل کولر گازی

           

معمولاً کاربران کولر گازی، برای روشن یا خاموش کردن آن از ریموت کنترل استفاده می‌کنند. در صورتی که ریموت کنترل خراب شود یا باتری آن تمام شده باشد، با فشردن کلید آن کولر گازی شروع به کار نمی‌کند. در صورت مواجه شدن با این موضوع باید باتری ریموت کنترل را تعویض کنید. اگر همچنان تغییری حاصل نشد، به صورت دستی با استفاده از دکمه‌های قرار گرفته بر روی کولر آن را روشن کنید. در صورت روشن شدن کولر گازی، متوجه می‌شوید که ریموت کنترل خراب شده است.

همچنین خراب شدن سنسور گیرنده ریموت کنترل می‌تواند دلیل روشن نشدن کولر گازی اسپلیت باشد. در صورتی که این سنسور از کار بیفتد، سیگنال ارسالی توسط ریموت کنترل از طرف کولر دریافت نمی شود و به همین دلیل دستگاه روشن نمی شود. در صورتی که توانستید کولر را از طریق دکمه‌های قرار گرفته بر روی آن روشن کنید، متوجه می‌شوید که ریموت کنترل یا سنسور گیرنده مربوط به آن دچار ایراد شده‌اند.

             

               

خراب شدن موتور فن کولر

              

موتور فن کولر، در محفظه‌ای درون واحد کندانسور قرار گرفته است. این فن مسئولیت گردش هوا را بر عهده دارد. چنانچه که مدت زمان زیادی از عمر کولر شما می‌گذرد، خراب شدن موتور فن کولر می‌تواند علت روشن نشدن کولر گازی اسپلیت باشد.

برای بررسی سلامت موتور فن، باید ابتدا کولر را خاموش کرده و برق آن را قطع کنید. سپس بعد از باز کردن محفظه کولر، به سراغ واحد کندانسور رفته و موتور فن را پیدا کنید. بعد از آن باید با استفاده از مولتی متر و با انجام آزمایش پیوستگی، سالم بودن یا خراب بودن موتور را بررسی کنید.

          

        

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با فروشگاه اینترنتی و مرکز تعمیرات کولر گازی اجنرال واقع در سه راه امین حضور تماس بگیرید(شماره شرکت:02134109)

        

        

مقالات مشابه

     

       

مزایای حالت گرمایش در کولر گازی چیست؟

          

بهترین دمای کولر گازی در زمستان چیست؟

         

دلیل آبریزی پنل داخلی کولر گازی چیست؟