دلیل آبریزی پنل داخلی کولر گازی چیست؟

  آبریزی پنل کولر گازی

      

آبریزی پنل داخلی کولر گازی یکی از ایرادات معمول در کولر های گازی می باشد. شاید شما هم شاهد چکه کردن آب از پنل داخلی کولر بوده اید. این مسئله یکی از اتفاقاتی است که بیشتر در مناطقی که دارای آب و هوای گرم می باشد و بیشتر در روز های گرم تابستان اتفاق می افتد.

وقتی این مشکل برای کولر گازی پیش بیاید، دیگر قابلیت استفاده از کولر از بین می رود و خسارات بالایی نیز وارد می کند. خرابی گچ دیوار، خرابی کاغذ دیواری و خیسی فرش از جمله مشکلات کولر گازی ها محسوب می شود.

در صورت وقوع این اتفاق، چنانچه که در ساعات اولیه، متوجه ی آن نشوید می تواند خسارات جدی و خطرات زیادی را در بر داشته باشد. به خصوص اگر وسایل برقی در اطراف وجود داشته باشد و چکه های آب روی آن بریزد، می تواند خیلی خطر ناک باشد.

         

         

ساختار  کولر های گازی

               

در ابتدا  اطلاعات در رابطه با نحوه ی عملکرد کولر های گازی بدانیم.

کولر های گازی با یک ساختار ساده ای کار می کنند. آن ها با تبخیر آب، به صورت موثری گرمای هوا را از بین می برند. این نوع کولر ها جهت تسهیل تبخیر موثر آب و گردش هوای خنک شده به درون خانه طراحی شده اند.

      

         

اجزای تشکیل دهنده ی کولر گازی

      

        

آگاهی در رابطه با بخش های گوناگون دستگاه، سبب می شود تا پروسه ی تعمیر کولر گازی شما آسان تر شود. در رابطه با تعمیر کولر گازی، باید بدانید که، بعضی از قسمت ها ممکن است نیاز یه تعویض داشته باشند، در حالی که بعضی از قسمت های دیگر ممکن است تا پایان عمر کولر گازی هیچ نیازی به تعویض نداشته باشند. ما در ادامه مطلب  به صورت خلاصه به معرفی اجزای تشکیل دهنده ی کولر گازی می پردازیم.

          

       

اجزای کولر گازی اسپلیت

           

        

در فروشگاه کولر گازی اجنرال  میخوانیم که کولر گازی اسپلیت دارای دو واحد مجزا می باشد، که به هر کدام یونیت یا پنل می گویند. یکی از یونیت ها در بیرون از محیط ساختمان و در فضای باز نصب می شود  که یونیت خارجی نامیده می شود، که دارای کمپرسور و کندانسور است. دیگری، یعنی یونیت داخلی، در داخل ساختمان نصب می شود و دارای اواپراتور ( واحد تبخیر ) می باشد، و به وسیله ی دو لوله مسی یا آلومینیومی به یونیت خارجی متصل می باشد.

      

    

لوله ی باریکتر هوای خنک تولید شده را به پنل داخلی و لوله بزرگتر هوای گرم جذب شده توسط یونیت داخلی را به خارج منتقل می کند.

     

   

کولر گازی اسپلیت دارای دو مدل  معمولی و اینورتر می باشد.   معمولی، به صورت سرد ( سرمایشی ) و  اینورتر، به صورت سرد و گرم (سرمایشی و گرمایشی ) موجود می باشد.

           

           

مختصری در مورد نحوه ی عملکرد کولر گازی

         

            

اسپیلیت و یا به صورت کلی همه ی مبرد ها با جذب گرما از محیط  و یا همون چشمه ی سرد و انتقال آن به محیط دیگر (چشمه ی گرم) عمل سردسازی را انجام میدهند. اسپیلیت ها از دو جز اصلی که همان یونیت داخلی و یونیت خارجی هستند تشکیل شده است که به یونیت داخلی اصطلاحا پنل داخلی نیز گفته میشود.

در یونیت خارجی کمپرسور دستگاه قرار دارد که در اثر کارکردن گرما ایجاد میکند لذا یونیت خارجی همیشه خارج از منزل قرار میگیرد. از یونیت خارجی لوله های مسی خنکی وارد پنل داخلی میشوند که پنل داخلی با دمیدن به آن باد خنک ایجاد میکند.

           

         

دلایل آبریزی از پنل داخلی کولر گازی و آموزش رفع و تعمیر آن

              

انسداد مسیر تخلیه (درین) کولرگازی

           

درین یا مسیر تخلیه کولر گازی به هدف  هدایت آب ناشی از جذب رطوبت محیط به خارج تعبیه شده است از این جهت گرفتگی و انسداد آن میتواند مانع تخلیه آب و تجمع آن در سینی کف پنل داخلی و نتیجتا نشتی از پشت پنل داخلی شود. گرفتگی درین میتواند علت های متفاوتی داشته باشد که مهم ترین آن ها میتواند رسوب کردن باشد.

            

           

شکستگی سینی پنل داخلی

             

یکی دیگر از دلیل های احتمالی نشتی از پنل داخلی میتواند سوراخ شدن و یا آسیب دیدن سینی کف باشد.

در این زمان آب ناشی از رطوبت در آن جا جمع میشود و چون سینی آسیب دیده است از شکستگی ها و یا درز ها به بیرون نشت میکند و اینگونه باعث آبریز از پنل داخلی کولر گازی میشود.

             

          

خارج شدن لوله ی درین از جای مناسب

     

    

لوله ی درین به هر علت میتواند از جای خود بیرون بیاید که در نتیجه ی آن آب جمع شده در پنل کولر گازی نمیتواند به بیرون هدایت شود و پس از جمع شدن آب و زیادتر شدن آن از مقدار خاصی سبب نشتی از دستگاه میشود همینطور دقت داشته باشید میتواند لوله ی درین تا خورده باشد و یا در شیب نا مناسبی قرار گرفته باشد.

      

      

مشکل در سیکل تبرید

       

    

در فروشگاه کولر اجنرال میخوانیم که اصولا مشکلات سیکل تبرید و یا کمبود گاز میتواند منجر به به وجود آمدن یخ در اطراف کمپرسور و یا پنل داخلی شود. واضح است که آب حاصل از آب شدن این یخ ها میتواند در پنل داخلی انباشته شود و نهایتا منجر به نشتی از پنل داخلی شود.

        

         

خرابی پمپ درین

          

       

در بعضی مواقع امکان دفع آب حاصل از رطوبت با شیب ملایم نیست از همین جهت مجبور به بهره بردن از پمپ درین جهت دفع آب حاصل هستیم. در این مواقع خرابی پمپ درین میتواند منجر به برگشت آب به سینی و نتیجتا آبریزی شود.

     

        

نامناسب بودن عایق لوله های دستگاه

           

        

توجه کنید که لوله های سردی که در معرض رطوبت محیط هستند باید عایق شوند. در غیر این صورت رطوبت روی آن ها باعث ایجاد قطرات آب و نهایتا چکه کردن در منزل شما میشود.

       

      

چند نکته در رابطه با نگهداری کولر های گازی در زمستان

       

        

خط آب را خاموش کنید و اتصال آب را در محل اتصال شل کنید، تا همه ی آبی که در لوله باقی مانده تخلیه شود. این کار برای مانع شدن از یخ زدگی آب در لوله ها می باشد.

        

         

برق مربوط به کولر گازی را قطع کنید، تا از خسارات ناشی از برق جلوگیری کنید.

لنت ها را جدا کنید و با آب معدنی بشویی، تا از رسوب آب سخت جلوگیری کنید.

      

        

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با فروشگاه کولر گازی اجنرال تماس بگیرید(شماره شرکت:02134109)

     

    

مقالات مشابه

     

       

علل عدم تخلیه آب کولر گازی چیست؟ 

           

مزایای حالت گرمایش در کولر گازی چیست؟

         

بهترین دمای کولر گازی در زمستان چیست؟