فن کویل چیست؟ فروشگاه مرکزی کولر گازی اجنرال

     

        فن کویل چیست

     

فن کویل دستگاهی می باشد که برای سرمایش و گرمایش و به طور صورت کلی تهویه مطبوع در ساختمان‌های تجاری، مسکونی، و صنعتی می‌باشد.

             
     
یک فن کویل از اجزای زیر تشکیل شده‌است:

    
1- فن

2- کویل‌های گرمایش و سرمایش

3- فیلترهوای قابل تعویض یا قابل شستشو

4- شیر فلکه

5- شیرهواگیری

           
      
در فن کویل‌ها درجه حرارت به دست ترموستات و میزان رطوبت به دست هیومیدستات و میزان هوا به دست فن و مقدار هوای تازه به شیوه های متداول کنترل می‌شود.

سیستم فن کویل همان‌طور که از نامش پیداست، از یک فن و یک کویل تشکیل شده است. کویل اکثرا از لوله‌های مسی با پره‌های آلومینیومی ساخته شده است فن کویل‌ها را می‌توان به لحاظ مکان نصب، روکار یا توکار بودن، و از لحاظ سرمایش و گرمایش تقسیم بندی نمود.
           

           

کاربرد فن کوئل

         

بهترین کاربرد سیستم فن کویل مربوط به مورد هایی است که بخواهیم درجه حرارت هر فضا به صورت جداگانه کنترل شود. همینطور با بهره بردن از سیستم فن کویل از انتقال الودگی میان اتاق‌ها جلوگیری خواهد شد. کاربردهای مناسب این سیستم عبارتند از: هتل‌ها، ساختمان‌های آپارتمانی و ساختمان‌های اداری. در صورتی که چه در تعدادی از ساختمان‌های بیمارستان‌ها نیز از سیستم فن کویل استفاده می‌شود اما این موضوع چندان مناسب نبست به این دلیل که بازده فیلتر هوای فن کویل کم است و نگهداری و تمیز کردن آن‌ها نیز مشکل خواهد بود.
          

            

انواع فن کویل

         

         

فن کویل‌های زمینی:

       

ظرفیت این فن کویل‌ها 200 الی 1000 فوت مکعب در دقیقه بوده و هوا را به صورت بالا زن یا روبرو زن منتشر می‌سازند.

            

        

فن کویل‌های سقفی:

          

ظرفیت این فن کویل‌ها هم اکثرا میان 200 الی 1000 فوت مکعب در دقیقه می‌باشد. این فن‌کویل‌ها به دوصورت کابینت دار و بدون کابینت می‌باشند.

          

        
فن‌ کویل‌های کانالی:

         

          
در ظرفیت‌های 600 الی 2000 فوت مکعب در دقیقه ساخته می‌شوند و به سه طرح زیر می‌باشد:

     
1- کانالی سقفی توکار

    
2- کانالی سقفی روکار

    
3- کانالی دیواری روکار ایستاده
        

         

تقسیم بندی از لحاظ نوع سرمایش-گرمایش

           

فن کویل‌ها در دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند. فن کویل‌های دو لوله دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند. فن کویل‌های چهار لوله، دارای دو لوله برای آمدن آب به کویل‌ها و دو لوله برای بازگشت آب هستند. فن کویل‌های چهار لوله می‌توانند همزمان آب سرد و گرم را وارد کویل‌های خود کنند. با این گونه فن کویل‌ها می‌توان بخشی  از یک محیط را سرد و قسمت دیگری را گرم کرد. چنانچه  که فن کویل‌های دو لوله در یک زمان تنها می‌توانند برای سرمایش و یا گرمایش مورد بهره قرار گیرند. اضافه بر این به خاطر آن که سیستم لوله کشی آب سرد و گرم در یک ساختمان متفاوت است، تنها برای گرمایش و یا سرمایش مورد بهره قرار می‌گیرند.
            

             

 چگونگی کار

           

         

فن کویل‌ها اکثرا  به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالت ابتدایی فن کویل فقط حرارت و برودت مورد احتیاج را تامین می‌کند و هوای تازه توسط هوارسان مرکزی و بوسیله کانال‌های توزیع هوا در سطح محل منتشر می‌گردد تا تهویه مناسب در محل مورد نظر انجام گیرد. در این حالت مقدار بار سرمایی و گرمایی به دست ترموستات به کار رفته در فن کویل و با خاموش و روشن شدن فن تنظیم می‌گردد. در حالت دوم افزون بر تامین حرارت و برودت مورد احتساج، وظیفه تامین هوای تازه را نیز بر عهده دارد. بدین صورت که فن دستگاه، هوای تازه را از طریق دریچه تعبیه شده در پشت فن کویل گرفته و در مکان پخش می‌کند. از محاسن این روش می‌توان به کاهش هزینه‌های مربوط به سیستم هوارسان مرکزی و متعلقات مربوطه اشاره نمود و عدم فیلتراسیون هوای تازه از معایب این شیوه می‌باشد.

       

        

جهت خرید،نصب و تعمیر کولر گازی با فروشگاه کولر گازی اجنرال واقع در سه راه امین حضور بورس لوازم تهران تماس بگیرید(02134109)

         

      

مقالات مشابه

         

شیوه شستشوی پنل داخلی و خارجی کولر گازی اجنرال

            

عملکرد کندانسور کولر گازی اجنرال به چه صورت می باشد؟

           

آشنایی با قطعات کولر گازی اجنرال