برج خنک کننده چیست؟

           

برج خنک کننده

            
در گزینش درست دستگاه خنک کننده آب متناسب با مقتضیات یک پروژه مشخص باید تعدادی عامل اصلی را لحاظ نمود:
توان خنک کنندگی، مسائل اقتصادی، سرویس‌های مورد احتیاح و شرایط طبیعی و ...
این عوامل بیشتر به هم وابستگی متقابل دارند ولی  هر یک بایستی به صرت جدا مورد سنجیدن قرار گیرند از آن سوکه احتمال دارد انواع بالایی از دستگاه‌ها توانایی تامین مقصود را داشته باشند عواملی مانند ابعاد دستگاه، مساحت محل نصب، حجم هوای جریانی، مقدار مصرف انرژی فن و پمپ، موارد به کار رفته در ساخت دستگاه، سهولت یافتن دستگاه در بازار بر انتخاب پایانی تاثیر گذار خواهد بود.
برج‌های خنک کننده در اندازه‌های گوناگون جهت دفع حرارت از یک تا تعدادی تن تبرید ایجاد می‌شوند، برج‌های بزرگ برای کاربردهای خاص ساخته می‌شوند و اکثرا از تعدادی سلول ایجاد می‌شوند که هر یک اجزای ویژه خود را دارند.

        

           

 محل نصب

        

در فروشگاه کولر گازی اجنرال میخوانیم که در صورتی که بتوان برج خنک کننده را در فضای خارج با جریان هوای آزاد قرار داد در حصول یک بازده مناسب از برج مشکلی وجود نخواهد داشت ولی در صورتی که قرار باشد برج در درون ساختمان و محصور میان دیوارها نصب گردد موارد زیر بایستی مورد دقت قرار گیرد: باید فضای کافی و بدون مانع مزاحم در اطراف برج وجود داشته باشد تا هوای لازم به برج برسد هوای گرم خروجی از برج باید به صورتی تخلیه گردد که امکان بازگشت و گردش دوباره آن به برج وجود نداشته باشد به این دلیل که گردش دوباره چنین هوایی در برج دمای مرطوب هوای ورودی به برج را بیشتر میکند و سبب گرم ماندن آب در خروج از برج می‌شود گردش مجدد هوا به درون برج زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که تعدادی برج در مجاورت هم باشند.
تعیین محل نصب برج به عامل های دیگری هم بستگی دارد از قبیل استحکام محل نصب، تجهیزات اضافی برای تقویت آن، هزینه فراهم کردن تجهیزات اضافی برای برج و مسائل مربوط به معماری ساختمان و...

         

        

 لوله کشی

           

سیستم لوله کشی برج خنک کننده بایستی به گونه‌ای طراحی شود که امکان انبساط و انقباض بین لوله‌ها فراهم باشد و چنانچه برج بیش از یک اتصال ورودی باشد باید جهت متعادل کردن جریان آب به هر یک از سلول‌های برج شیر متعادل کننده نصب شود و چنانچه لازم باشد یکی از سلول‌های برج جهت تامیرات از مدار خارج شود باید دارای شیر مسدود کننده جریان باشد اگر دو یا چند برج بصورت موازی نصب شده باشند باید از یک لوله مشترک بین دو تشت برج جهت متعادل کردن آب داخل برج استفاده شود به منظور ممانعت از سرریز آب داخل برج هنگام توقف کار تمامی مبدل‌ها بایستی پایین‌تر از سطح آب برج قرار داشته باشند.

         

        

 کنترل ظرفیت

             

در وبسایت فروشگاه مرکزی کولر گازی اجنرال میخوانیم که بیش‌تر برج‌های خنک کننده در معرض تغییرات قابل توجه دمای مرطوب هوا و بار در طول فصل گرم می‌باشند بدین لحاظ احتمال دارد برای ابقای شرایط تجویز شده جهت کارکرد مطلوب برج بعضی از شیوه ‌های کنترل ظرفیت به کار گرفته شود.

           

           
ساده‌ترین شیوه کنترل ظرفیت برج‌ها تغییر سرعت فن می‌باشد که اکثرا در برج‌های تعدادی سلولی به کار می‌رود با موتورهای دور متغییر می‌توان این کار را انجام داد.
شیوه دیگر در کنترل طرفیت استفاده از دمپر تنظیم کننده در دهانه خروجی فن سانتریفوژ می‌باشد.
شیوه دیگر بای پاس کردن آب می‌باشد.

            

          

 کار زمستانی برج خنک کننده

             

در صورتی قرار باشد برج در دمای زیر صفر درجه کار کند باید موارد زیر بحث شود:

       
1. گردش باز آب در برج خنک کننده
2. گردش بسته آب در یک سرد کننده تبخیری مدار بسته
3. آب تشت در برج خنک کننده

       

        

جهت خرید،نصب،تعمیر و سرویس کولر گازی با فروشگاه کولر گازی اجنرال واقع در سه راه امین حضور بورس لوازم خانگی تماس بگیرید(02134109)

       

       

مقالات مشابه

         

فروش انواع کولر فقط سرمایشی اجنرال

           

مشخصات و قیمت کولر گازی اجنرال تایلندی

      

آشنایی با سایت کولر گازی اجنرال